Veliki je broj prepreka na putu Crne Gore ka EU ali sam posebno zabrinuta zbog medijskog okruženja, kazala je ambasadorka Sjedinjenih Američkih Država Džudi Rajzing Rajnke u Dnevniku 2 na TVCG.
"Ja mislim da nije adekvatno niti prihvatljivo kada politički lideri kritikuju novinare ili medijske kuće jer im se ne sviđa kako oni izvještavaju, i onda novinarima bude ugrožena lična bezbjednost. Mi moramo da imamo nezavisne, slobodne medije, i pozivam crnogorske političke lidere da podignu glas u korist nezavisnih slobodnih medija", kazala je Rajnke, prenosi Portal RTCG.
Ona je poručila da bi političari trebalo da promijene retoriku kada su zabrinuti sbog priča koji ti mediji objavljuju.
- Ja očekujem i znam da novinari u CG traže potvrdu informacija iz više izvora i da rade u skladu sa profesionalnim standardima, kazala je Rajnke.
Američka ambasadorka ocijenila je da se Crna Gora nalazi na raskršću, ali da je izbor jasan.
- Mnogo država je na raskršću: izabrati put koji poštuje naše demokratske vrijednosti nasuprot totalitarnoj budućnosti. Ali odluke moraju da se donesu. Crna Gora je trenutno u zastoju i lideri države, a posebno predstavnici u Skupštini moraju da donesu teške odluke. Ima raznih opcija ali ja se nadam da će izabrati prave i na korist građana koji su ih izabrali, kazala je Rajnke u Dnevniku.
Ona navodi da je jasno da oko 80 odsto građana u Crnoj Gori želi evropsku budućnost.
- Sada gledam na Crnu Goru koja ima jasan izbor, jer ljudi u Crnoj Gori u najvećoj mjeri jasno žele evropsku budućnost. Žele da Crna Gira postane članica EU. Tako da oni koji su izabrani u skupštini treba da preduzmu određene aktivnosti a ne samo da pričaju, potrebne su određene reforme da bi se priključili EU i to je jasno, naglasila je američka ambasadorka.
Rajnke je istakla da se na globalniom nivou bilježi tendencija opadanja demokratija i povećanja broja totalitarnih režima i država.
- Ruski agresivni rat protiv Ukrajine nešto je što ne možemo da ignorišemo. Ja čestitam Skupštini Crne Gore što je usvajanjem rezolucije osudila ruski napad. Treba pomenuti i one koji nijesu glasalui za tu rezoluciju, jer to govori o tome ko dijeli naše vrijednosti, kazala je Rajnke.