Uvodnim govorom savjetovanje je otvorio mr. Vesko Mijajlović instruktor obuke podvodnih deminera i direktor regionalnog ronilačkog centra govoreći o izazovima organizacije obuke i vođenja ronilačkog tima za javnu bezbijednost kroz uticaj na komponente fiziologije ronjenja sa posebnim osvrtom na znanje, vještinu i iskustvo.
- Poseban osvrta o ulozi stresa u deminerskim akcijama dao je Mileta Mihajlović, predsjednik odbora direktora RCUD- a i dugogodišnji deminer. On je objasnio da deminerski posao nije samo borba protiv eksplozivnih naprava, već i borba protiv sopstvenih strahova, nesigurnosti i pritisaka gdje demineri rizikuju svoj život, zdravlje i sigurnost kako bi drugi mogli bezbrižno živjeti- navodi se u saopštenju.
Naveo je da je ovaj posao simbol hrabrosti, odlučnosti i humanosti te iz tog razloga izvršiocima treba pružiti svu neophodnu podršku fizičku, psihološku i profesionalnu kako bi bili sigurniji, zdraviji i produktivniji. Svoj doprinos savjetovanju dao je ljekar hiperbarične medicine dr. Miodrag Vilotijević govoreći o izazovima ronilačkih bolesti dok je o svojim iskustvima o rizicima uklanjanja i unistavanja minsko eksplozivnih sredstava govorio Radovan Popović sudski vještak, forezničar pirotehnike i deminer.
Poseban doprinos savjetovanju dao je Damir Podnar vođa jedinice za tehničko ronjenje kod Uprave za civilnu zaštitu Republike Slovenije elaboracijom teme o postupcima spašavanja na vodama u kriznim situacijama. Podnar je takođe istakao značaj međunarodnog karaktera ovog savjetovanja gdje stručnjaci iz ovih oblasti širom Evrope mogu prenositi dragocjena iskustva sa zaključkom da ovakva vrsta savjetovanja mora imati kontinuitet trajanja.