
Na protestu pod sloganom "Krik za život dostojan čovjeka", na Međunarodni dan osoba sa autizmom, oni će iznijeti deset zahtjeva.
Roditelji će tražiti formiranje registra osoba s autizmom, kao i drugih baza podataka po dijagnozama, kao i rijetkih bolesti i stanja, novi Dnevni centar u Podgorici, hitno rješavanje pitanja rane intervencije kod djece u Crnoj Gori i problematike njihovog slanja u inostranstvo. Roditelji će zahtijevati osnivanje savremenog centra za autizam, po uzoru na centre u regionu i Evropi, potom defektološke komore i fakulteta za specijalne edukatore. Među zahtjevima je i obezbjeđivanje senzornih soba u školama i vrtićima, kao i dovoljan broj asistenata u svim obrazovnim ustanovama. Oni će tražiti i kvalitetnije obuke za asistente i obavezan probni rad u institucijama, usluge "roditeljski predah" i stanovanje uz podršku, male domske zajednice i usvajanje zakona o roditelju njegovatelju.
Organizatori protesta su se ranije ogradili od bilo kakve politizacije protesta, poručujući da će biti dozvoljeni sami transparenti koji se tiču problematike u vezi sa djecom.
Uz poruku "Obujte naše cipele", uz nevladinog udruženja "Niste sami" uputili su i otvoreni poziv nadležnima da na Međunarodni dan osoba s autizmom provedu vrijeme s djecom i odraslima koji se bore s ovim stanjem. Objasnili su da je svim javnim funkcionerima upućen javni apel da izaberu ustanovu ili porodicu kod koje će provesti pola sata ili sat vremena, da vide djelić onoga sa čime se suočavaju roditelji djece sa teškoćama u razvoju.
Crna Gora je 30. marta 2018. dobila prvu specijalizovanu medicinsku ustanovu, Centar za autizam, razvojne smetnje i dječiju psihijatriju u podgoričkom naselju Zabjelo. Sve usluge liječenja u toj ustanovi su besplatne. Ustanova nosi ime po dječaku Ognjenu Rakočeviću, koji je preminuo u proljeće 2016. godine nakon što je napustio svoj dom.
Do tada su djeca sa poremećajima iz spektra autizma, kojima se u Crnoj Gori nije mogla pružiti adekvatna medicinska njega, upućivana u zdravstvene centre u okruženju što je, bez obzira na određenu potporu Fonda za zdravstveno osiguranje i državnog budžeta, znatno opterećivalo njihove porodice. U Centru se sprovode postupci rane dijagnostike poremećaja iz autističnog spektra i mjere rane intervencije, kao i sva druga zdravstvena potpora autističnoj djeci bez obzira na uzrast; dijagnostika, liječenje i praćenje djece sa smetnjama u razvoju; dijagnostika i liječenje djece sa problemima mentalnog zdravlja; fizikalna terapija za djecu sa poremećajima iz autističnog spektra i razvojnim smetnjama; i dijagnostika neuroloških komorbiditeta uz konsultativne preglede neurologa.
Ipak, u proteklom periodu su se mogle čuti mnoge zamjerke roditelja na rad Centra, u prvom redu zbog nedostatka kadra.
Коментари (0)
Оставите свој коментар