
Predsjednica Upravnog odbora Univerziteta Crne Gore (UCG) prof.dr Rajka Glušica kazala je "Danu" da će UCG u ovoj godini iz sopstvenih sredstava koje je prihodovao na tržištu, morati da izdvoji 11,9 miliona eura, jer je opredijeljeni državni budžet za tu ustanovu nedovoljan.
– Planirani državni bužet za 2023. godinu je 34,3 miliona eura, međutim, za planirane izdatke na nivou UCG u 2023. godini moraćemo da izdvojimo i 11,9 miliona eura sopstvenih sredstava. Rast troškova zbog povećanja plata nastavnom osoblju je uračunat u planirani državni bužet, međutim, tek treba da dobijemo zvanični dopis od Ministarstva prosvjete vezan za nedavnu izmjenu i povećanje plata za stručno i neakademsko osoblje, kazala je Glušica na pitanja povodom povećanja zarada i rasta troškova.
Glušica je na pitanje za koje potrebe u ovoj godini neće biti sredstava, na osnovu planiranog budžeta, istakla da je procjena UCG da će i u 2023. godini nastaviti sa stabilnim poslovanjem.
– Procjena Upravnog odbora je da UCG neće imati problema sa finansiranjem planiranih izdataka, upravo zbog toga što ostvaruje prihode po osnovu tržišta, međunarodne projektne aktivnosti, donacija, posebnih oblika nastave i slično, kazala je Glušica.
Upitana koliko je iznosila zarada UCG na tržištu u prošloj godini, kao i šta će biti finansirano iz ovih sredstava, Glušica je objasnila da se novac raspoređuje u skladu sa Pravilnikom.
– UCG je u 2022. godini, na osnovu poslova sa tržišta, uslužnih djelatnosti i projektnih aktivnosti, prihodovao gotovo istovjetno kao i u 2021. godini, oko devet miliona eura. Ova sredstva se raspoređuju u skladu sa važećim Pravilnikom o načinu korišćenja sredstava i ostalim primanjima zaposlenih na projektima, na poslovima sa tržišta i u okviru posebnih oblika nastave. Iz ovih sredstava finansiraće se na samom početku godine za preko hiljadu zaposlenih, besplatno korišćenje usluga dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja — sistematski pregled i vanbolničko liječenje u širokoj mreži privatnih medicinskih ustanova. Sredstva će se raspoređivati u skladu sa potrebama i u skladu sa pomenutim Pravilnikom, navela je Glušica.
Glušica je ocijenila da je za Univerzitet Crne Gore protekla 2022. godina bila više nego dobra godina poslovnih rezultata, sa stabilnim finansijskim poslovanjem.
– Godina ne samo da nije završena sa dugovanjima već imamo i suficit. Doduše, na posljednjoj sjednici UO UCG imamo prikazani iznos dugovanja oko 496. 000 eura za koje se naplata realizuje u januaru 2023. godine, a odnose se na ugovorene obaveze iz 2022. godine, u skladu sa zakonskom regulativom. U njih spadaju i naknade za spoljne saradnike, komisije za studentske radove, transferi za doktorska istraživanja, stpendije za doktorande, obaveze transfera za projekte, neplaćeni računi i drugo. Imajući u vidu znatno veći suficit, i ove obaveze će biti blagovremeno izmirene, u skladu sa rokovima dospijeća. Suficit u iznosu od 15 miliona eura je mjerljivi pokazatelj uspješnog poslovanja, te profesionalnog, racionalnog i efikasnog upravljanja sredstvima na UCG. Međutim, za uspješno funkcionisanje visokoškolske institucije, koja pored obrazovne ima i naučnoistraživačku djelatnost i odgovornost, potrebna su mnogo veća ulaganja. Više puta smo isticali uporednu statistiku sa budžetima univerziteta u regionu koji su sličnih kapaciteta, u pogledu broja studenata i zaposlenih, a imaju mnogo veće budžete, kao što je to Univerzitet u Splitu – sa nešto više od 45 miliona eura, dok Univerzitet u Ljubljani ima budžet od oko 324,5 miliona eura. Mi ćemo nastojati da, kao i do sada, u kontinuitetu, u komunikaciji sa nadležnim adresama na državnom nivou i sa privrednim partnerima, ukazujemo na važnost ulaganja u razvoj nauke i obrazovanja, navela je Glušica.
Коментари (0)
Оставите свој коментар