Konferencija je održana u Draču, Republika Albanija.
Balkan CHOD inicijativa ima značajnu ulogu u očuvanju mira, sigurnosti, stabilnosti i razvijanju dobrosusjedstva u regionu, te predstavlja važan instrument regionalne saradnje i medjusobne podrške u jačanju vojnih sposobnosti. Otvaranju konferencije prisustvovali su predsjednik Republike Albanije i ministar odbrane.
Na samom početku načelnici odbrane su izrazili zabrinutost zbog postojećih bezbjednosnih izazova u regionu, na evropskom kontinentu i na Bliskom istoku.
Dodatno, s obzirom na to da je ovaj region u ranijem periodu prepoznat kao nestabilan, jedna od poruka konferencije je da se istorijska šansa za bezbjednosnu integraciju Balkana nebi smjela propustiti.
- Naša obaveza je da budemo čuvari vrijednosti naših država, i da posvećeno radimo na stvaranju neraskidivih veza medju njima posebno u oblasti bezbjednosti i odbrane - zajednički je zaključak načelnika generalštabova balkanskih država.
S obzirom da su prijetnje bezbjednosti u rapidnom porastu, te da njihovo rješavanje traži inovativne, fleksibilne i jake oružane snage, tema konferencije je bila intezivnije uključivanje mladih ljudi u odbranu i bezbjednost.
Omladina je garant budućnosti svih država i ključni kreator sposobnosti oružanih snaga, te iz tih razloga angažovanje mladih je tijesno povezano sa reformama koje sprovode vojne snage.
Načelnici su se složili da se bezbjednosni aspekti dodatno moraju promovisati kod mladih jer je to ulaganje u njihovu bezbjedniju budućnost, procjenjujući da je pitanje stvaranja kadrovskih potencijala jedan od najvećih bezbjednosnih izazova koji stoji pred regionom.
Ova aktuelna tema, kao jedan od ključnih prioriteta, zahtijeva ozbiljan i koordinisan rad s obzirom da se sve države susreću sa izazovima u smislu regrutacije mladih, konkurentnosti sa privatnim sektorom i potrebom za razvijanjem i upotrebom novih tehnologija u oblasti odbrane i bezbjednosti.
General Lazarević je upoznao sagovornike sa naporima koje MO I VCG ulažu na promociji vojnog poziva, jačanju ljudskih resursa i podmladjivanju kadra. General je ukazao da je jedan od najsigurnijih načina uključivanja mladih u oružane snage približavanje programa obuke njihovim potrebama.
- Uključivanje novih tehnologija i razvoj sposobnosti za njihovo korišćenje se mora u većem obimu naći u sadržajima vojne obuke. Snažnije povezivanje sa privatnim sektorom i nacionalnim centrima koji se bave kreiranjem ovih tehnologija, siguran je put ka ispunjenju tog cilja. U Ministarstvu odbrane I Vojsci Crne Gore posvećeno radimo na kreiranju jednog takvog centra koji će biti prilika da mladi na očigledniji i konkretniji način uče o korišćenju inovacija u bezbjednosne i odbrambene svrhe - istakao je general Lazarević u svom obraćanju.
Načelnici su se saglasili da su svi na zajedničkom zadatku, te da je i ova konferencija dala doprinos izgradnji bezbjednosne kulture kod mladih kako bi bolje razumjeli bezbjednosne izazove i bili spremniji da doprinose miru i bezbjednosti u regionu.