
Ministar bez portfelja, Zoran Miljanić najavio je u izjavi za "Dan" da će u narednom periodu biti ponovo formiran savjet za borbu protiv korupcije i urađena prva strategija za borbu protiv ove negativne pojave. Poručio je da oko formiranja savjeta i izrade strategije pregovaraju i sa partnerima iz Evropske unije i SAD, kako bi dobili ekspertsku podršku koja je potrebna.
Miljanić je rekao da će u narednih mjesec biti formirana radna grupa koja će raditi strategiju, te da će u njoj participirati predstavnici svih nadležnih institucija i nevladinog sektora koji imaju iskustva u borbi protiv korupcije. Ovaj dokument trebalo bi da bude gotov za par mjeseci.
– Krećemo u borbu protiv korupcije na svim nivoima. Korupcija je, možemo slobodno reći, endemska pojava u Crnoj Gori, počev od najnižih nivoa, od lokalnih samouprava pa do najvećih nivoa. Za sada ova oblast nije bila uređena na valjan način. Jedina strategija koja je postojala u ovoj oblasti je bila od 2010. do 2014. godine, a koja je objedinjavala borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala. Mislimo da se protiv korupcije mora boriti na sistemski način. Biće to dugačak proces. Prethodnih 30 godina je dug period u kojem je korupcija našla plodno tlo u Crnoj Gori, ocijenio je Miljanić.
Prema njegovim riječima, u Crnoj Gori nije bilo ni političke volje za borbu protiv korupcije.
– Mi smatramo da se moramo okrenuti sistemskim rješenjima. Na samom smo početku i po pitanju izrade strategije jer je i nova Vlada formirana nedavno. Svakodnevno se bavimo tom problematikom. Svaki dan imamo razgovore sa predstavnicima državnih organa i institucija jer smatramo da svi oni moraju biti uključeni u donošenje strategije borbe protiv korupcije, ističe Miljanić.
Dodao je da su za evropske integracije ključni učinci u poglavljima 23 i 24, te da ih nećemo zatvoriti dok ne budu vidljiviji i mjerljiviji rezultati u borbi protiv korupcije.
– Optimisti smo izborom novog glavnog specijalnog tužioca i specijalnog policijskog tima i vidimo da su stvari već krenule sa mrtve tačke, te da se procesuiraju određeni predmeti. Pomenuću predmete u slučajevima bivših predsjednika Vrhovnog suda i Privrednog suda. Međutim, važno je da društvo i država shvate ovo kao proces koji će trajati i da se mora raditi insticionalni okvir da bi se izborili sa korupcijom. U prethodnom periodu u borbi protiv korupcije imali smo ad hok slučajeve kao što je bio slučaj Svetozara Marovića, a to je bilo zato što nijesmo imali institucionalni okvir za borbu protiv korupcije i zato je bitno da se formira i nacionalni savjet za borbu protiv korupcije koji će, takođe, obuhvatiti kako predstavnike institucija sisteme, tako i NVO sektora i sve one koji su tu da pomognu u borbi protiv korupcije, istakao je Miljanić.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar