Svjetska zdravstvena organizacija, u saradnji sa UNECE (United Nations Economic Commision for Europe) i UNEP (United Nation Environment Programme), od 5. do 7. jula 2023. godine u Budimpešti organizuje 7. Ministarsku konferenciju o životnoj sredini i zdravlju, dok je domaćin Vlada Mađarske, pod patronatom presjednice Mađarske gospođe Katalin Novak, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.
Delegaciju Crne Gore predvodi ministar zdravlja Dragoslav Šćekić, a na konferenciji učestvuju i Vladimir Obradović, državni sekretar Ministarstva zdravlja, Marina Krsmanović, državna sekretarka u Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, Mirjana Đuranović, načelnica Odjeljenja za međunarodnu saradnju, i Željka Vulanović, samostalni savjetnik u Direktoratu za javno zdravlje.
Šćekić se na sesiji posvećenoj uticaju zagađenja na zdravlje ljudi složio da je hemijska industrija okosnica globalne ekonomije i trgovine, ali i da je uticaj hemikalija na zdravlje sve veći i složeniji i da znanje nije uvijek dovoljno da opravda efikasne mjere zaštite.
“Neophodno je situaciju preokrenuti kroz postavljanje operativnog nacionalnog sistema za rukovođenje hemikalijama”, kazao je ministar Šćekić i ukazujući na složenost hemijske bezbjednosti, naglasio tri glavna elementa značajna za zaštitu zdravlja stanovništva:
–Zakonodavstvo i njegovo sprovođenje, primjena standarda uz zahvalnost za podršku od strane SZO, UNEP i EU.
–Prikupljanje i dostupnost informacija. Crna Gora kao mala zemlja je ograničena resursima za učešće u naučnim projektima. Zato se mora fokusirati na povećanje stručnosti kako bismo obezbijedili upotrebu znanja o hemikalijama i njihovom uticajuna zdravlje, mjerama smanjenja rizika i bezbjedonosnim alternativama.
–Međusektorska saradnja i koordinacija kao još jedan stub sistema, konsenzus između svih učesnika iz zdravstva, životne sredine, poljoprivrede, unutrašnjih poslova, naveo je ministar Šćekić.
On je istakao da je prioritet Crne Gore uspostavljanje centra za otrove, što nam je mjerilo za zatvranje tačke poglavlja 27 o životnoj sredini i klimatskim promjenama. Podsjetio je učesnike skupa da je Crna Gora bila domaćin međunarodnog sastanka, uz podršku SZO, sa kojeg su dobijeni važni inputi za ovu ministarsku konferenciju koja se održava u Budimpešti.
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Vladimir Obradović, na sesiji posvećenoj Protokolu o vodama, podsjetio je učesnike da je Crna Gora postala članica Protokola 2020.godine i od ratifikacije radi na procesu usvajanja ciljeva i prikupljanju podataka koji će biti korišćeni za ispunjavanje obaveza iz Protokola, u prvom redu procjene investicionih potreba za unapređenje vodosnabdijevanja, sanitarije i higijene (WASH) u školama, posedno u ruralnim oblastima, zatim pripreme zakona o vodi za ljudsku upotrebu i planova za bezbjednost vode, primjene Protokla o vodi, adekvatne usluge WASH-a u zdravstvenim ustanovama, koje su prioritet u skladu sa Protokolom o vodi.
Na marginama ministarske konferencije, ministar Šćekić se susreo sa Dmitrijem Marisinom, zamjenikom izvršnog sekretara UNECE (Ekonomska komisija Ujedinjenih nacija za Evropu United Nations Economic Commission for Evropu). Na sastanku je razgovarano o budućoj saradnji Crne Gore u okviru UNECE konvencija i programa za životnu sredinuc, sa fokusom na Protokol o vodi.