Iz Sekcije specijalnih pedagoga saopštili su da očekuju od nadležnih da prepoznaju značaj ove profesije kako bi konačno dobili mjesto u sistemu obrazovanja i vaspitanja.
Navode da smo svjedoci da se u našem društvu sve češće susrijećemo sa vršnjačkim nasiljem, djeca i mladi vrše sve teža krivična djela, spušta se granica maloljetnika koji konzumiraju alkohol i psihoaktivne supstance, neprimjerno ponašanje susrijećemo na svakom koraku, a društvo je sve više i više zbunjeno, roditelji su zabrinuti i stvara se utisak da nemamo kapaciteta da se na odgovoran, posvećen i stručan način izborimo sa ovim izazovima.
Iz svih tih razloga, kako su kazali, "žele da objasne ko su specijalni pedagozi i zašto su kadar koji je potpuno neprepoznat u svim stručnim krugovima."
- Svi znamo šta znači pedagog, ali ko su specijalni pedagozi,uvjereni smo da šira javnost nije upoznata. Iz samog naziva vidimo da je u pitanju nešto „specijalno“, a u stvari fokus našeg rada su socijalni aspekti, odnosno. sociljalne relacije. Ovo samo po sebi znači da smo usmjereni na „ponašanje“, kako odraslih, tako i djece. Sad već sigurno shvatate zašto smo neophodni našem društvu - naveli su u saopštenju.
Dodaju "da iskazuju žaljenje što su primorani da na ovaj način skrenu pažnju na značaj profesije specijalni pedagog, odnosno defektolog - specijalizovan za prevenciju i tretman poremećaja ponašanja."
- Smatramo da možemo značajno doprinijeti smanjenju uzroka, kao i posledica delinkventnog ponašanja naše djece i da je uključivanje specijalnih pedagoga u obrazovni sistem prijeko potrebno, jer upravo specijalni pedagozi su najkompetentniji da rešavaju probleme djece i mladih koji su u riziku ili već pokazuju poremećaje u ponašanju. Naše obrazovanje čini nas kompetentnim da u najranijoj fazi prepoznamo i preduprijedimo širok spektar poremećaja u ponašanju školske populacije, uključijući i one, koji impliciraju kriminogenom ponašanju - dodali su.
Ističu da je zvanje specijalni pedagog većina članova Sekcije stekla na Državnom fakultetu za edukaciju i specijalnu rehabilitaciju u Beogradu,odnosno, na bivšem Defektološkom fakultetu, i da smo osposobljeni da se bavimo vaspitanjem i prevaspitavanjem lica sa poremećajem u ponašanju, da radimo na prevenciji, otkrivanju, dijagnosticiranju,tretmanu djece, mladih i odraslih lica, kao i socijalnom integracijom,uz savjetovanje roditelja/ staratelja,primjenjujući metode modifikacije, prevashodno individualnog ali i metoda grupnog rada i dr.
Rad obavljaju kako su kazali u Centrima za socijali rad, ustanovama socijalne i dječije zaštite, ustanovama zavodskog i nezavodskog tipa, UIKS-u,sudovima, tužilaštvima i policiji.
- Svjesni ste, kao i mi, da kad se propusti preventivno djelovanje, ostaje nam na žalost, samo borba sa posljedicama, što potvrđuju aktuelna dešavanja - navode iz udruženja.
Iz navedenih razloga, kako dodaju, "naš stav je da poseban akcenat treba staviti na programe prevencije i rane intervencije kroz čiju realizaciju uz stručnu podršku specijalnih pedagoga,kako bi školski timovi osnaživali djecu i adolscente, sa ciljem da se rizik od ispoljavanja neprilagođenog ponašanja na vrijeme uoči i tretira."
- Stoga smatramo da je profesija specijalnog pedagoga jednako važna, kao i struka psihologa, pedagoga i socijalnog radnika i ovom prilikom željeli smo da javnost upoznamo sa profesijom specijalnog pedagoga u nadi da će i neko od nadležnih prepoznati značaj kako bi konačno specijalni pedagozi u Crnoj Gori dobili mjesto u sistemu obrazovanja i vaspitanja - naveli su.
Napominjemo da smo inicijative za sastanke upućivali na razne adrese međutim, sluha od onih koji su odlučivali i koji sad odlučuju za sada, za nas nema. Sa puno entuzijazama u nadi da će neko prepoznati značaj struke, nastavićemo sa upoznavanjem javnosti sa značajem zvanja defektolog - specijalizovan za prevenciju i tretman poremećaja ponašanja, zaključili su u saopštenju.