A da je stanje baš toliko loše potvrđuju i u Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP), gdje su u odgovorima "Danu" naveli da na velikom broju skloništa u Crnoj Gori nedostaju vrata, elektro i vodovodne instalacije, te da su oštećeni ventilacioni sistemi, a smeće se odlaže ispred objekata ili u njima...
Ukoliko dođe do opasnosti, građane bi do skloništa trebalo da sprovede jedinica civilne zaštite. Međutim, u sadašnjim okolnostima skloništa su gotovo neupotrebljiva.
U Crnoj Gori su izgrađena 23 javna skloništa sa oko 4.700 sklonišnih mjesta i to 105 blokovskih i kućnih skloništa sa oko 16.277 sklonišnih mjesta, te 46 skloništa u objektima privrednih društava, drugih pravnih lica i državnih organa sa oko 6.725 sklonišnih mjesta i porodična skloništa. To su saopštili iz Ministarstva unutrašnjih poslova na pitanja "Dana".
– Uredbom Vlade Republike Crne Gore o izmjenama i dopunama Uredbe o organizaciji i načinu rada državne uprave, od septembra 2006. godine ("Sl. list RCG" br. 60/06), definisano je preuzimanje poslova civilne zaštite od Ministarstva odbrane SCG, kao i svih skloništa za koje je bilo nadležno prethodno Ministarstvo odbrane, naveli su iz vladinog resora na naša pitanja.
Prema njihovim navodima, tokom prethodnog perioda u nekoliko navrata je izvršen detaljan pregled skloništa u Crnoj Gori, sa ciljem detaljnog sagledavanja stanja skloništa i predlaganja njihove buduće namjene.
– Nakon sagledavanja stanja skloništa u Crnoj Gori, konstatovalo se da na velikom broju istih nedostaju vrata, elektro i vodovodne instalacije, oštećeni su ventilacioni sistemi, veliko se smeće odlaže u skloništima i ispred njih od strane nesavjesnih građana i sl., kažu u MUP-u.
Odgovarajući na naša pitanja, iz MUP-a navode da što se tiče održavanja skloništa, do sada nijesu uložena finansijska sredstva da bi se bar jedan dio skloništa priveo namjeni.
– Vlada Crne Gore je 2015. godine usvojila Informaciju o stanju skloništa na teritoriji Crne Gore, kojom prilikom je 18 skloništa dato na upotrebu i korišćenje Ministarstvu unutrašnjih poslova, dok su sva ostala skloništa predata na dalju nadležnost Upravi za imovinu, napominju u Ministarstvu.
Kada su u pitanju skloništa koja su u vlasništvu MUP-a, ona, kako kažu, služe za smještaj opreme i sredstava za djelovanje u slučaju različitih vrsta elementarnih nepogoda, tehničko-tehnoloških i drugih nesreća.
NATO, čija je članica i Crna Gora, ne obavezuje države članice da grade skloništa, ali ima princip jačanja otpornosti koji je ukorijenjen u članu 3 Sjevernoatlantskog ugovora. Pojedine članice NATO-a grade nova i modernizuju stara skloništa, dok kod nas to još nije slučaj.
Prema pisanju medija, u Srbiji postoje 1.442 skloništa, od kojih skoro hiljadu u Beogradu. Najviše ih ima na teritoriji Novog Beograda, Voždovca i Rakovice. Prema Zakonu o odbrani iz 1991. godine, investitor je pri izgradnji objekta bio dužan da, u skladu sa urbanističkim planom, obezbijedi izgradnju skloništa ili drugog zaštitnog objekta. U suprotnom je morao Ministarstvu odbrane da plati naknadu od dva odsto od ukupne vrijednosti građevinskog objekta za izgradnju javnih skloništa.