Илустрација и / -Кодекс
19/04/2022 u 17:19 h
Milica KrgovićMilica Krgović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Спорно трошење новца од тендера за изградњу дионице кроз Бјеласицу: Преко тунела до аутомобила од 70 хиљада

Министарство саобраћаjа је средином 2017. године преко тендера преузело два путничка аутомобила "сузуки коjа су плаћена по 15.172 еура, са укљученим ПДВ-ом, док су од Рокшпеда у Подгорици набављени "голф седмица" за 18.990 е, а од фирме "Ауто Чачак" у Подгорици "шкода јети" за 20.646 еура

Постоjи основана сумња да jе раниjе Министарство саобраћаjа грубо злоупотриjебило међународни тендер за изградњу тунела кроз планину Бjеласица, jер су кроз таj посао набављена четири аута, укупно вриjедна 70 хиљада еура, од коjих су два завршила у Министарству саобраћаjа, а два у Управи за саобраћаj. То показуjу наjновиjе информациjе Акциjе за социjалну правду (АСП), добиjене од Министарства капиталних инвестициjа (МКИ), на чијем је челу Младен Бојанић, као некадашњег ресора саобраћаjа, а на основу Закона о слободном приступу информациjама.

Уговор за пробиjање тунела Бjеласица закључен jе са сараjевском фирмом "Еуро асфалт" краjем 2016. године за циjену од 34,6 милиона. Уговор jе потписао тадашњи министар саобраћаjа Осман Нурковић, док jе читав међународни тендер покренут и финализован за вриjеме док jе министар саобраћаjа био Иван Браjовић.

За гориво и одржавање преко 30 хиљада

Из МКИ тврде да су трошкови горива, коjи су пали на терет буџета, од преузимања возила до краjа прошле године износили преко 26 хиљада еура, док jе за одржавање аутомобила издвоjено око 4,4 хиљаде.

У АСП-у кажу да МКИ ниjе доставило комплетну тражену документациjу, односно доказе из коjих се може видjети да се заиста ради о приказаноj потрошњи, већ jе достављена укупна информациjа о потрошеним износима, због чега jе АСП упутила додатне захтjеве за слободан приступ информациjама.

АСП jе раниjе указала да се у тендерскоj и уговорноj документациjи за оваj посао, краjње неуобичаjено, наводи набавка четири аута, коjе ће набавити извођач радова, односно сараjевска фирма, по циjени до 15 хиљада еура по возилу, плус порез на додату вриjедност (ПДВ), те да ће возила бити коришћена током изградње локациjе и надзора, након чега постаjу власништво министарства.

Посао jе почео 2017. године, али ни до данас ниjе завршен, док аута од средине те године већ користе службено у МКИ и Управи за саобраћаj. За набавку аутомобила за сопствене потребе органи управе су дужни да примиjене Закон о jавним набавкама.

У диjелу документациjе, достављеноj АСП-у, наводи се да jе Министарство саобраћаjа средином 2017. године преузело два путничка аутомобила "сузуки", коjа су плаћена по 15.172 еура, са укљученим ПДВ-ом.

Према записнику о примопредаjи, возила су у име Министарства саобраћаjа од "Еуро асфалта" преузели Далибор Милошевић и Марко Стиjеповић. Далибор Милошевић био jе директор Директората за друмски саобраћаj у бившоj влади, док jе у међувремену постављен за главног инспектора у МКИ, због чега jе дио jавности прилично негодовао.

Тунел кроз Бjеласицу велика контроверза

Циjена уговореног посла за пробиjање тунела кроз Бjеласицу jе ослобођена ПДВ-а од 6,6 милиона, коjег jе посао ослобођен двиjе седмице након потписивања уговора. У међувремену, циjена посла, коjи се финансира кредитом Европске банке за обнову и развоj, увећана је на преко 50 милиона. Оваj посао jе jедан од контроверзниjих у земљи. АСП jе jош приjе годину и по од звиждача добила информациjе о низу контроверзи, коjе прате оваj проjекат, чиjа циjена само нараста, док jе основана сумња да jе оваj државни проjекат искоришћен и за приватни проjекат изгадње малих хидроелектрана у Беранама, односно да су кроз труп пута провлачене циjеви за мале хидроелектране, чиме би тужилаштво морало да се позабави.

МКИ ниjе саопштило ко сада у министарству службено користи ова возила, док jе истовремено доставило информациjу, али не и записник о примопредаjи jош два возила, коjа су завршила у Управи за саобраћаj и такође су преузета средином 2017. године.

Како се наводи у информациjи, од Рокшпеда у Подгорици jе набављен "голф седмица" за циjену од 18.990 еура, са урачунатим ПДВ-ом, а од фирме "Ауто Чачак" у Подгорици "шкоду јети" за 20.646 еура, са урачунатим ПДВ-ом. Прецизира се да "голфа" користи помоћник директора у Управи за саобраћаj, а шкоду начелник Одсjека за грађење и реконструкциjу државних путева.

Предњи подаци указуjу на основу сумње да jе оваj међународни тендер искоришћен да се набаве аута за потребе органа управе, уз избjегавање Закона о jавним набавкама. Ово посебно што изабрани понуђач за извођење радова, вриjедних више десетина милиона еура, мора имати сопствену саобраћаjну оперативу за уговорени посао.

Поред тога, за оваj посао се вишемилионски плаћа и консултант, коjи контролише вриjедност изведених радова, те jе тиме jош невjероватниjе да се тендерским спецификациjама наводи набавка возила, да неће бити плаћена из кредита, већ средствима из буџета, као и да ће Министарство саобраћаjа, током траjања радова, плаћати трошкове горива и одржавања.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. decembar 2024 15:00