Ilustracija i / -Kodeks
19/04/2022 u 17:19 h
Milica KrgovićMilica Krgović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Sporno trošenje novca od tendera za izgradnju dionice kroz Bjelasicu: Preko tunela do automobila od 70 hiljada

Ministarstvo saobraćaja je sredinom 2017. godine preko tendera preuzelo dva putnička automobila "suzuki koja su plaćena po 15.172 eura, sa uključenim PDV-om, dok su od Rokšpeda u Podgorici nabavljeni "golf sedmica" za 18.990 e, a od firme "Auto Čačak" u Podgorici "škoda jeti" za 20.646 eura

Postoji osnovana sumnja da je ranije Ministarstvo saobraćaja grubo zloupotrijebilo međunarodni tender za izgradnju tunela kroz planinu Bjelasica, jer su kroz taj posao nabavljena četiri auta, ukupno vrijedna 70 hiljada eura, od kojih su dva završila u Ministarstvu saobraćaja, a dva u Upravi za saobraćaj. To pokazuju najnovije informacije Akcije za socijalnu pravdu (ASP), dobijene od Ministarstva kapitalnih investicija (MKI), na čijem je čelu Mladen Bojanić, kao nekadašnjeg resora saobraćaja, a na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama.

Ugovor za probijanje tunela Bjelasica zaključen je sa sarajevskom firmom "Euro asfalt" krajem 2016. godine za cijenu od 34,6 miliona. Ugovor je potpisao tadašnji ministar saobraćaja Osman Nurković, dok je čitav međunarodni tender pokrenut i finalizovan za vrijeme dok je ministar saobraćaja bio Ivan Brajović.

Za gorivo i održavanje preko 30 hiljada

Iz MKI tvrde da su troškovi goriva, koji su pali na teret budzeta, od preuzimanja vozila do kraja prošle godine iznosili preko 26 hiljada eura, dok je za održavanje automobila izdvojeno oko 4,4 hiljade.

U ASP-u kažu da MKI nije dostavilo kompletnu traženu dokumentaciju, odnosno dokaze iz kojih se može vidjeti da se zaista radi o prikazanoj potrošnji, već je dostavljena ukupna informacija o potrošenim iznosima, zbog čega je ASP uputila dodatne zahtjeve za slobodan pristup informacijama.

ASP je ranije ukazala da se u tenderskoj i ugovornoj dokumentaciji za ovaj posao, krajnje neuobičajeno, navodi nabavka četiri auta, koje će nabaviti izvođač radova, odnosno sarajevska firma, po cijeni do 15 hiljada eura po vozilu, plus porez na dodatu vrijednost (PDV), te da će vozila biti korišćena tokom izgradnje lokacije i nadzora, nakon čega postaju vlasništvo ministarstva.

Posao je počeo 2017. godine, ali ni do danas nije završen, dok auta od sredine te godine već koriste službeno u MKI i Upravi za saobraćaj. Za nabavku automobila za sopstvene potrebe organi uprave su dužni da primijene Zakon o javnim nabavkama.

U dijelu dokumentacije, dostavljenoj ASP-u, navodi se da je Ministarstvo saobraćaja sredinom 2017. godine preuzelo dva putnička automobila "suzuki", koja su plaćena po 15.172 eura, sa uključenim PDV-om.

Prema zapisniku o primopredaji, vozila su u ime Ministarstva saobraćaja od "Euro asfalta" preuzeli Dalibor Milošević i Marko Stijepović. Dalibor Milošević bio je direktor Direktorata za drumski saobraćaj u bivšoj vladi, dok je u međuvremenu postavljen za glavnog inspektora u MKI, zbog čega je dio javnosti prilično negodovao.

Tunel kroz Bjelasicu velika kontroverza

Cijena ugovorenog posla za probijanje tunela kroz Bjelasicu je oslobođena PDV-a od 6,6 miliona, kojeg je posao oslobođen dvije sedmice nakon potpisivanja ugovora. U međuvremenu, cijena posla, koji se finansira kreditom Evropske banke za obnovu i razvoj, uvećana je na preko 50 miliona. Ovaj posao je jedan od kontroverznijih u zemlji. ASP je još prije godinu i po od zviždača dobila informacije o nizu kontroverzi, koje prate ovaj projekat, čija cijena samo narasta, dok je osnovana sumnja da je ovaj državni projekat iskorišćen i za privatni projekat izgadnje malih hidroelektrana u Beranama, odnosno da su kroz trup puta provlačene cijevi za male hidroelektrane, čime bi tužilaštvo moralo da se pozabavi.

MKI nije saopštilo ko sada u ministarstvu službeno koristi ova vozila, dok je istovremeno dostavilo informaciju, ali ne i zapisnik o primopredaji još dva vozila, koja su završila u Upravi za saobraćaj i takođe su preuzeta sredinom 2017. godine.

Kako se navodi u informaciji, od Rokšpeda u Podgorici je nabavljen "golf sedmica" za cijenu od 18.990 eura, sa uračunatim PDV-om, a od firme "Auto Čačak" u Podgorici "škodu jeti" za 20.646 eura, sa uračunatim PDV-om. Precizira se da "golfa" koristi pomoćnik direktora u Upravi za saobraćaj, a škodu načelnik Odsjeka za građenje i rekonstrukciju državnih puteva.

Prednji podaci ukazuju na osnovu sumnje da je ovaj međunarodni tender iskorišćen da se nabave auta za potrebe organa uprave, uz izbjegavanje Zakona o javnim nabavkama. Ovo posebno što izabrani ponuđač za izvođenje radova, vrijednih više desetina miliona eura, mora imati sopstvenu saobraćajnu operativu za ugovoreni posao.

Pored toga, za ovaj posao se višemilionski plaća i konsultant, koji kontroliše vrijednost izvedenih radova, te je time još nevjerovatnije da se tenderskim specifikacijama navodi nabavka vozila, da neće biti plaćena iz kredita, već sredstvima iz budzeta, kao i da će Ministarstvo saobraćaja, tokom trajanja radova, plaćati troškove goriva i održavanja.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
03. april 2025 22:15