
Izmjene Zakona o upravnom sporu, koje je Vlada utvrdila prije godinu dana, trebalo je da doprinesu poboljšanju djelotvornosti Upravnog suda, obezbjeđivanju prava građanima na suđenje u razumnom roku, ali i da spriječi zloupotrebe procesnih prava zbog kojih štetu trpe poreski obveznici. Međutim, taj akt nije dobio dovoljan broj glasova na plenumu, kazali su "Danu" iz Ministarstva pravde, na čijem je čelu Marko Kovač. Izmjene zakona koje su pripremili, kako ističu, usklađene su sa komentarima eksperata SIGMA koji su učestvovali u izradi ovog propisa.
Iz Upravnog suda su u prethodnom periodu više puta upozoravali na nerealno veliki broj predmeta sa kojima se suočavaju i da im zbog toga prijeti blokada rada. Iz tog suda su izrazili sumnju da je tako veliki priliv predmeta dijelom posledica i zloupotrebe procesnih prava od strane pojedinih podnosilaca tužbi, koji pokreću sudske postupke radi naplate troškova.
Taj problem je, kako ističu iz Ministarstva pravde, trebalo da bude riješen izmjenama ZUS-a.
– Vlada Crne Gore je na sjednici održanoj 23. juna 2022. godine utvrdila Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravnom sporu, koji je pripremilo Ministarstvo pravde. Izmjenama Zakona o upravnom sporu pristupilo se radi prevazilaženja problema koji su se pojavili u praktičnoj primjeni ovog propisa, a koji su uticali na efikasnost upravnog spora i djelotvornost sudske zaštite. Navedene teškoće su se ogledale u povećanom prilivu predmeta pred Upravnim sudom Crne Gore tokom 2018. i 2019. godine i značajnoj opterećenosti rada sudija ovog suda, što je imalo za posledicu sporije rješavanje predmeta pred ovim sudom, značajnom broju usmenih rasprava, povećanju broja kontrolnih zahtjeva za ubrzanje postupka i značajnim iznosima koji se plaćaju za povredu prava na suđenje u razumnom roku u upravnom postupku i upravnom sporu – kazali su "Danu" iz resora ministra Marka Kovača.
Objašnjavaju da su pomenute zakonske izmjene upravo imale za cilj da se poveća djelotvornost rada ovog suda, posebno u pogledu stope ažurnosti i dužine trajanja postupka, kao i da se obezbijedi pravo građana na suđenje u razumnom roku.
– Osim toga, ove zakonske izmjene imale su za cilj i da spriječe zloupotrebu procesnih prava od strane stranaka koje pokreću veliki broj postupaka pred Upravnim sudom protiv istog tuženog isključivo zbog ostvarivanja prava na naknadu sudskih troškova, prije svega u vezi sa zahtjevom za slobodan pristup informacijama. Troškove nastale upravo usled ovih zloupotreba plaća država Crna Gora, odnosno, u konačnom, građani Crne Gore kao poreski obveznici – naglašavaju iz Ministarstva pravde.
Dodaju da Evropska komisija nije imala komentare na predložene izmjene zakona.
– Zakon je 27. jula 2022. godine dostavljen Skupštini Crne Gore na dalju proceduru. Skupština je razmatrala zakon, ali on nije usvojen usled nedovoljnog broja glasova prilikom glasanja na plenumu – podsjećaju iz tog resora.
Коментари (0)
Оставите свој коментар