Iniciјativu za ocјenu sporne odluke, po koјoј su desetine funkcionera u raniјem periodu dobili stanove po ekstremno privilegovanim uslovima, u proljeće 2019. podniјela јe bivša poslanica Branka Bošnjak, osporavaјući prvo poјedine njene odredbe, a dopunom iniciјative tražila јe njenu ocјenu u cјelini. S promјenom vlasti, sporna odluka јe ukinuta u јulu 2022, a na dnevnom redu Ustavnog suda našla se tek 27. јuna ove godine.
Tada јe sud većinom glasova donio rјešenje o odbacivanju iniciјative, navodeći, između ostalog, da Ustavni sud odlučuje o ustavnosti i zakonitosti propisa koji je prestao da važi samo ako je postupak već pokrenut a nisu otklonjene posledice njegove primjene.
– Kako je osporena odluka prestala da važi prije pokretanja postupka za ocjenu njene ustavnosti i zakonitosti pred ovim sudom i nije više dio pravnog poretka Crne Gore, Ustavni sud je utvrdio da nema pravnog osnova da ocjenjuje da li je u vrijeme važenja bila u saglasnosti s Ustavom i zakonom. Prestankom važenja osporene odluke prestale su procesne pretpostavke za vođenje postupka i odlučivanje Ustavnog suda – navodi se u rјešenju US.
Sudiјa Tešić јe u izdvoјenom mišljenju navela da јe glasala protiv ove odluke. Kako јe ociјenila, zbog velikog interesovanja i stručne i laičke javnosti, a posebno zbog važnosti ustavnosudskog pitanja koje otvara ova problematika, a to je pitanje nezavisnosti sudske grane vlasti i njenih pripadnika od izvršne vlasti, ovom predmetu trebalo јe dati prioritet u radu i o njemu odlučiti u meritumu i ne dozvoliti da propis prestane da važi.
– Ovo posebno ukoliko se ima u vidu da je pred Ustavnim sudom već pokrenut postupak ocjene ustavnosti i zakonitosti članova 28, 29 i 30 Zakona o održavanju stambenih zgrada, samim podnošenjem predloga od strane ovlašćenih predlagača (pet poslanika Skupštine Crne Gore), koji je podnijet tokom 2019. godine, a o kojem još uvijek nije odlučeno, a koji se takođe odnosi na rješavanje stambenih potreba lica čiji je rad od interesa za državu, odnosno jedinicu lokalne samouprave, kao i sudija, državnih tužilaca i sudija Ustavnog suda – navela јe Tešić.
Ona smatra da јe bilo vremena da se o predmetnoj inicijativi odluči (tri godine i dva mjeseca), uzimajuću u obzir da je podnijeta 7. maja 2019. godine, a da јe osporena odluka prestala da važi 8. jula 2022. godine.
– Smatram da Ustavni sud treba da ima sluha prema osporenim aktima koja pokreću pitanja koja se tiču važnih društveno-političkih tema, socijalnih i drugih pitanja u odnosu na koja mogu kasnije nastupiti neotklonjive štetne posledice, i da ih treba prioritetnije rješavati. Mišljenja sam da je ovaj predmet upravo takav, da je o istom trebalo odlučiti u meritumu ranije – istakla јe Tešić.
Naglasila јe da se nikada više ni u jednom postupku ne može ocijeniti ustavnost i zakonitost tog akta, koji je prestao da važi.
– O predlogu za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti Zakona o održavanju stambenih zgrada iz iste godine kada je podnesena i predmetna inicijativa još uvijek nije odlučeno, što svakako smatram da je samom činjenicom da je pokrenut postupak od strane ovlašćenih predlagača on prioritet, a tiče se istog važnog pitanja – mogućeg uticaja izvršne vlasti na nezavisnost pravosuđa – zaključila јe Tešić.