Pomaka u sprečavanju nelagalnih radnji u koritu Morače nema, јer se u toј riјeci i dalje se eksploatiše šljunak, kazao јe za "Dan" predsјednik odbora direktora Regionalnog vodovoda Crnogorsko primorјe Zoran Lakušić. On ističe da јe pokazatelj za to i činjenica da su nadležni tužioci u slučajevima nelegalne eksploatacije šljunka za sada od 28 prijava odbacili čak 16 krivičnih prijava. Takođe, kako ističe tužiteljka Specijalnog državnog tužilaštva, Tatjana Žižić dala јe izjašnjenje da je SDT nenadležan u slučaju nelegalne eksploatacije šljunka kojim je bilo obuhvaćeno više firmi, ali nakon toga je Specijalnom državnom tužiocu upućena pritužba od strane Zaštitnika imovinsko-pravnih odnosa.
– Iako je moratorijum na eksploataciju šljunka na snazi od 2017. godine, ilegalna eksploatacija, koja je prema procjenama struke i državnih funkcionera, koštala državu više stotina miliona eura, ni dan-danas nije prestala, a ugroženo je i vodoizvorište Bolje sestre koje napaja primorske opštine Crne Gore, pa se sada čeka izjašnjenje SDT-a, Vladimira Novovića. Koristimo priliku da apelujemo na sve korisnike da vodu, kao važan resurs, koriste racionalno, naročito u ovom sušnom periodu. Nažalost, i pored svih preduzetih mjera i dalje je nastavljen isti trend nelegalne eksplotacije pijeska i šljunka i devastacije korita rijeke Morače. To je zločin i ekocid nesagledivih razmjera. Inspekcije i policija su podnosile prijave čiji rezultat јe da još nema podignutih optužnica i presuda. Apsurdno je da je država oštećena na stotine milona evra, a pritom još niko nije odgovarao – istakao јe Lakušić.
On navodi da Regionalni vodovod Crnogorsko primorje Budva, u kontinuitetu prati izdašnost izvorišta, a o činjenici da postoji trend pada izdašnosti vodoizvorišta Bolje sestre, već od samog puštanja u rad regionalnog vodovodnog sistema, a posebno od 2015. godine, je blagovremeno upozoravao nadležne državne organe. Sva istraživanja i analize, kako kaže Lakušić, ukazuju da su glavni faktori trenda pada izdašnosti vodoizvorišta neadekvatno regulisanje korita rijeke Morače i nedozvoljena eksploatacija pijeska u drugoj i trećoj zaštitnoj zoni vodoizvorišta Bolje sestre, kao djelimično i klimatske promjene koje utiču na šire područje.
– Regionalni vodovod je od 2010. godine, to jest od puštanja u rad regionalnog vodovodnog sistema, u svakom trenutku isporučivao Crnogorskom primorju neophodne količine izuzetno kvalitetne vode. Regionalni vodovod je sproveo sve aktivnosti u svojoj nadležnosti kako bi i dalje obezbjeđivao neophodne količine vode. Uspostavljen je poseban režim rada pumpi kojim se obezbjeđuje zahvatanje sve raspoložive vode, do granice njihovog sigurnog rada. Takođe, u cilju zadovoljenja javnog interesa i obezbjeđenja urednog vodosnabdijevanja Crnogorskog primorja, postignut je dogovor sa DOO Vodovod i kanalizacija Budva, u okviru kojeg će se manji dio ugovorenih količina vode, koje nisu neophodne za vodosnabdijevanje Opštine Budva, preusmjeriti za potrebe zadovoljenja potreba drugih opština na Crnogorskom primorju. Zahvaljujući navedenom načinu rada, u ovom trenutku obezbjeđuje se isporuka kako ugovorenih količina vode, tako i svih traženih dodatnih količina od strane lokalnih vodovoda. Kako je u ranijem periodu više puta pojašnjeno, neće biti problema sa isporukom ugovorenih količina vode, dok kod dodatno traženih količina može biti manjih odstupanja – navodi Lakušić.