To su "Danu" kazali iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Kako su kazali, preporučeno je da okruženje treba da bude na nižoj nadmorskoj visini, da u blizini ima vode, potrebnih zaklona i uz što veći stepen mira u okruženju, dalje od naseljenih mjesta.
– Jedinki јe stavljena odgovarajuća GPS/GSM ogrlica, kako bi se nakon puštanja u prirodu omogućilo njeno praćenje u cilju blagovremenog reagovanja u slučaju potrebe, u smislu nemogućnosti njenog preživljavanja u prirodi – kazali su iz tog resora u odgovoru na naš upit u vezi s ovim slučaјem.
Kazali su da su predstavnici Uprave za inspekcijske poslove prilikom inspekcijskog nadzora utvrdili da u prostoru u kojem se medvjed nalazio, ne postoje adekvatni uslovi za njegovo držanje, za koje ne postoji ni potrebna dozvola.
– Procijenili su da se predmetna jedinka može pustiti u prirodno okruženje, sa čime se saglasila i Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, kao i ekspert sa Veterinarskog fakulteta iz Zagreba, koji je angažovan od strane Agencije za zaštitu životne sredine. Stručne procjene su bile da se ova jedinka može vratiti u prirodno okruženje zbog svih iznijetih razloga, a konstatacija da nije boravila već duže vrijeme u prirodi je jako upitna, jer procjene stručnjaka govore suprotno – navode iz ministarstva.
Kazali su da se brojnost populacije ove vrste, kao i ostalih vrsta divljači, u lovištima prati redovno od strane korisnika lovišta.
– Prema njihovim izvještajima dostavljenim resornom Ministarstvu i drugim institucijama iz oblasti zaštite životne sredine, na početku ove lovne godine (1. april) iznosila je oko 430 jedinki. Mrki medvjed je shodno domaćim zakonskim propisima, kao i prihvaćenim međunarodnim sporazumima i konvencijama strogo zaštićena vrsta, a prema raspoliživim podacima, Crna Gora ima stabilnu populaciju ove vrste, čiji status nije ugrožen – poručuјu iz ministarstva.