Vladimir Martinović / -DJORDJE CMILJANIC
19/12/2022 u 18:00 h
Milica KrgovićMilica Krgović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

U nacionalnim parkovima niklo 50 "divljih" objekata

U NP "Prokletije" za prethodne četiri godine Služba zaštite tog parka je registrovala 60 slučajeva nezakonite sječe šume, rekao je Martinović

Služba zaštite Nacionalnog parka "Skadarsko jezero" registrovala je ove godine 32 nelegalna objekta u tom zaštićenom prostoru i procesuirala ih nadležnim institucijama, kazao je u razgovoru za "Dan" direktor Nacionalnih parkova Crne Gore (NPCG) Vladimir Martinović. Prema njegovim riječima, u parku "Biogradska gora" ove godine je evidentirano osam slučajeva nelegalne gradnje, u NP "Prokletije" deset, a u parku "Lovćen" jedan takav slučaj i dvije devastacije terena. U NP "Durmitor" nije bilo registrovanih slučajeva nelegalne gradnje.

– Svjedoci smo da su vrijednosti NPCG, sastavni dio osjetljivih i ranjivih ekosistema, ugrožene brojnim negativnim ljudskim aktivnostima, posebno nelegalnom gradnjom. Od toga je najveći broj registrovan u NP "Skadarsko jezero", koje je i najviše izloženo tom devastirajućem pritisku. Za efikasno suzbijanje nelegalne gradnje potrebna je sinhronizovana akcija svih nadležnih institucija, a posebno nadležnih inspekcija, prije svega imajući u vidu da se ovlašćenja nadzornika odnose isključivo na evidentiranje i dokumentovanje nelegalne gradnje, dok sve ostale mjere i radnje preduzimaju nadležni inspekcijski organi – rekao je Matinović i dodao da su sve negativne aktivnosti procesuirali nadležnim organima.

Što se tiče subijanja krivolova, naš sagovornik ističe da potpuno suzbijanje ove negativne pojave u NP "Skadarsko jezero" ili njeno smanjenje nesumnjivo zahtijeva efikasnu i odlučnu reakciju svih institucija sistema koje u svom djelovanju imaju ingerencije da rade na rješavanju tog problema.

– Služba zaštite, shodno raspoloživim ljudskim i materijalno-tehničkim resursima, preduzima maksimalne napore kako bi se ova nezakonita radnja svela na najmanju moguću mjeru. Posebno ukazujemo da borba sa krivolovom može dati značajnije rezultate tek onda kada svijest svih korisnika prostora nacionalnog parka djeluje u istom pravcu i prihvata da ima istovjetan cilj – očuvanje svih vrijednosti bogatog biljnog i životinjskog svijeta i ukupnog biodiverziteta. Takođe je značajno i pravovremeno reagovanje nadležnih organa i saradnja sa svim udruženjima ribara, kao i sa NVO i mjesnim zajednicama koje gravitiraju ovom zaštićenom području. Uvjeren sam da samo zajedničkim djelovanjem svih subjekata koji se bave zaštitom i očuvanjem prirode vrijednosti nacionalnih parkova mogu biti sačuvane. Nacionalni parkovi očekuju punu podršku savjesnih građana i od svih korisnika prostora zahtijevaju puno poštovanje pravila ponašanja u NPCG – kazao je Martinović.

Dodao je da su kroz poslednje izmjene kolektivnog ugovora nadzornicima znatno uvećena primanja, što će dodatno motivisati zaposlene za efikasno sprečavanje krivolova.

"U NP "Prokletije" za prethodne četiri godine Služba zaštite tog parka je registrovala 60 slučajeva nezakonite sječe, pri čemu je utvrđeno da je nelegalno posječena drvna masa u količini od 31,39 kubnih metara, a podneseno je 60 prijava, kaže Martinović

– Planiramo da u narednom periodu organizacijski i kroz povećanje broja nadzornika, kao i kroz nabavku materijalno-tehničkih sredstva za Službu zaštite NP "Skadarsko jezero", omogućimo blagovremeno postupanje i sprečavanje svih vidova krivolova u ovom zaštićenom području – istakao je Martinović.

Prema njegovim riječima, u NP "Prokletije" za prethodne četiri godine Služba zaštite tog parka je registrovala 60 slučajeva nezakonite sječe, pri čemu je utvrđeno da je nelegalno posječena drvna masa u količini od 31,39 kubnih metara, a podneseno je 60 prijava.

– Najupečatljiviji primjer devastacije prostora i bespravne sječe u NP "Prokletije" evidentiran je početkom maja ove godine, kada su na ovom području izvršeni nelegalni radovi na rekonstrukciji i probijanju puta u dužini od oko 688 metara. Tom prilikom izvaljeno je 86 stabala bukve i dva stabla javora iznad taksacione granice i 113 stabala ispod taksacione granice. Izvršilac ovih nezakonitih radnji je procesuiran nadležnim organima. Trenutno je zabranjen prolaz i korišćenje predmetnog puta, a u toku je izrada sanacionog plana za revitalizaciju prostora – saopštio je Martinović.

Planiraju brojne mjere

Naš sagovornik ističe da su NPCG tokom 2020. godine u zakonski predviđenom roku izradili nacrte planove upravljanja za period 2021–2025. za pet nacionalnih parkova, a nakon dobijanja saglasnosti od strane upravnog odbora, ti nacrti su poslati resornom ministarstvu.

– Resorno ministarstvo je dalo određene sugestije, koje su unijete u planove upravljanja. Tokom ove godine organizovana je javna rasprava o nacrtima planova upravljanja. Kako je zakonima o nacionalnim parkovima i o zaštiti prirode definisano da su programi upravljanja usklađeni sa planovima upravljanja, odnosno da se plan upravljanja sprovodi na osnovu programa upravljanja, u prethodnom periodu resorno ministarstvo je dalo saglasnost na godišnje programe upravljanja nacionalnim parkovima za 2021. i 2022. godinu na osnovu nacrta planova upravljanja nacionalnim parkovima za 2021–2025. godinu. U nacrtu petogodišnjih planova upravljanja planirana je realizacija brojnih mjera i aktivnosti u cilju zaštite i očuvanja prirodnih i kulturnih vrijednosti, rekao je Martinović, naglasivši da su ti dokumenti usklađeni sa propisima.

Govoreći o prioritetima u radu, ističe da su im prioritetni unapređenje i razvoj prostora nacionalnih parkova kao djelatnosti od javnog interesa.

– Jedan od prevashodnih ciljeva svakako je i ispunjavanje zakonskih preduslova za postupanje i ostvarivanje zakonom propisanih funkcija ovog javnog preduzeća, a tu u prvom redu mislimo na donošenje strateških dokumenata, planova upravljanja i godišnjih programa upravljanja. Takođe, jedan od značajnih ciljeva jeste i opremanje službi zaštite u cilju efikasnije kontrole prostora nacionalnih parkova kroz nabavku materijalno-tehničkih sredstava i povećanje broja izvršilaca u službama zaštite. Jedan od ciljeva je i podizanje nivoa ambijentalne higijene, organizovanje ekološko-edukativnih kampanja i sprovođenje akcija čišćenja i uklanjanja otpada. Radićemo i na promociji turističkih i ukupnih vrijednosti NPCG– kazao je Martinović.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
06. oktobar 2024 00:32