Екипе ЦЕДИС-а, посљедњих дана, суочавају се са новим проблемом који им отежава, ионако тежак посао у одржавању електродистрибутивне мреже Црне Горе.
Како су навели, несмотрене радње становништва које се односе на паљење сувог грања и ливада ради припреме површина за обрађивање, потпомогнуте јаким вјетром, у сеоским подручјима државе угрожавају далеководе и нисконапонску мрежу и доводе до дугих безнапонских стања становништва руралног подручја.
- На подручју општина Никшић и Плужине а слична ситуација је и у колашинској општини, у посљедњих неколико дана, свједоци смо активирања бројних пожара изазваних на различите начине. У овом периоду године мјестани пале ливаде и остало растиње ради припреме подлоге за садњу, што се често отргне контроли па изазове нове пожаре који неминовно угрожавају дистрибутивну мрежу - наводе они.
Ваздушни водови 10 кВ и нисконапонске мрезе ЦЕДИС-а који су изграђени на дрвеним стубовима угрожени су, па су, објашњавају они, због хаварија изазваних поменутим пожарима имали испаде и искључења на далеководу 10 кВ Повија, дјеловима далековода 10 кВ Трубјела као и ДВ 10 кВ Грахово.
- Тренутно су и даље активни пожари који угрожавају ДВ 10 кВ Повија, ДВ 10 кВ Грахово, ННМ Заслап, Нудо, Граховац. Такође, великих проблема због угрожености далековода имамо и у Колашину гдје је непосредно угрожен далековод ДВ 10 кВ Ровца. На подручју никшићке општине страдале су и двије нисконапонске мреже Сомина и Осјеченица а запаљена је и стубна трафостаница СТС 10/0,4 кВ Манастир Острог. Проблема имамо и на енергетским објектима Ивање и Затон у Бијелом Пољу - истичу.
Усљед пожара на подручјима никшићке и плужинске општине, закључно са 24.мартом, изгорјело је 17 дрвених стубова на далеководу Трубјела и НН мрежама: Вилуси 3, Црни Кук, Доња Сомина и Савино Брдо али и ормар са успонским водовима СТС 10/0.4 кВ Манастир Острог.
Када је у питању штета на енергетским објектима у Бијелом Пољу и Колашину, биљеже седам изгорјелих дрвених стубова и два портална на далеководима за Ровца и Ивање као и на нисконапонским мрежама Затон, Церовица и Закрлије.
Екипе ЦЕДИС-а даноноћно раде на санирању настале штете али и на заштити енергетских објеката од ватрене стихије.
- Молимо становиштво да се уздржи од ових радњи нарочито у близини енергетских објеката и да води рачуна о људима који се надљудским напорима у незавидним условима за рад, труде и успијевају да одрже електродистрибутивни систем стабилним - закључују они.