Поводом Свјетског дана социјалне правде, који се обиљежава 20. фебруара, УНИЦЕФ подсјећа да најмање једна трећина дјеце у Црној Гори живи у сиромаштву.
УНИЦЕФ позива на континуирану акцију чији је циљ смањење сиромаштва дјеце, јер је то неопходан темељ да би Црна Гора могла постати праведно друштво.
- Сиромаштво дјеце представља тзв. развојну замку за сваку земљу и дубоку неправду за свако дијете. Смањење сиромаштва дјеце треба да буде кључни приоритет Црне Горе. УНИЦЕФ ће наставити да подржава све напоре у превазилажењу овог битног националног изазова- казао је шеф представништва УНИЦЕФ-а у Црној Гори Хуан Сантандер.
Уз подршку УНИЦЕФ-а и у сарадњи с Министарством финансија и социјалног старања, Универзитет у Мастрихту користио је податке МОНСТАТ-а да би извршио симулацију утицаја потенцијалних реформи јавних политика на сиромаштво дјеце у Црној Гори.
- Те анализе показују да би увођење универзалног дјечјег додатка за дјецу до 18 година у овом тренутку резултирало смањењем националног сиромаштва за 3,8 процентних поена, а сиромаштва дјеце за 6,7 процентних поена. То значи да би сиромаштво дјеце пало испод 30 одсто први пут од 2013. године када је почело да се мјери у Црној Гори. Тако би се преполовио јаз између стопе сиромаштва дјеце у Црној Гори и просјечне стопе сиромаштва дјеце у ЕУ од 20 одсто (2020)- наводе у саопштењу, поред осталог.
Истраживање УНИЦЕФ-а из 2012. године указује на то да су дјеца подложнија сиромаштву у односу на било коју другу старосну групу у Црној Гори. Стопа сиромаштва дјеце у Црној Гори је за десет процентних поена виша од националне стопе сиромаштва.
Очекује се да ће се та бројка додатно повећати због пораста броја родитеља и старатеља који су изгубили посао или чији су приходи смањени током пандемије ковид-а-19.
- Далеко је већа вјероватноћа да ће дијете из сјеверне регије Црне Горе одрасти у сиромаштву. У том дијелу Црне Горе стопа сиромаштва (45 одсто) значајно је виша него у централном (15 одсто) и јужном (12 одсто) (СИЛЦ 2021). Посљедњи доступни подаци за Подгорицу указују на то да међу становницима главнога града стопа сиромаштва износи 18 одсто (2018, СИЛЦ)- појашњавају из УНИЦЕФ-а.
Истраживања такође показују да сиромаштво у Црној Гори прати и висок степен неједнакости. На примјер, просјечан приход најбогатије петине грађана Црне Горе 7,4 пута је већи од прихода најсиромашније петине (Еуростат, 2020). Овај однос знатно је изнад просјека ЕУ (5,1).
На упоредиво високе бројке наилази се у свега неколико источноевропских земаља, попут Бугарске, Литваније и Србије.