Vlada Crne Gore je na 58. sjednici održanoj 22. juna 2023. godine, a na predlog Ministarstva poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede, usvojila Strategiju razvoja poljoprivrede i ruralnih područja 2023-2028 godine, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede (MPŠV).
– Strategija razvoja poljoprivrede i ruralnih područja 2023-2028. predstavlja razvojnu strategiju Crne Gore kojom se utvrđuju pravci razvoja poljoprivrede i ruralnih područja za upravljanje poljoprivrednim resursima na dugoročno održiv način, obezbjeđivanje stabilne ponude bezbjedne hrane, prihvatljive u pogledu kvaliteta i cijena uz očuvanje životne sredine, unapređivanje životnog standarda stanovništva u ruralnim područjima i ukupnog ruralnog razvoja, te jačanje konkurentnosti proizvođača hrane –navode iz ministarstva.
Kako su istakli iz MPŠV, strategija dopunjuje i nadograđuje ciljeve prethodnih strategija i strategija predviđenim Zajedničkom poljoprivrednom politikom EU za period 2022–2027, te adresira prilike i mogućnosti koje do sada nijesu ostvarene. Strategija donosi viziju i plan za sprovođenje strateške transformacije poljoprivrede i ruralnih područja u Crnoj Gori do 2028. godine, što će se osigurati sprovođenjem različitog niza aktivnosti i mjera finansiranih iz nacionalnog i EU budžeta, i drugih vidova pomoći (kredita i donacija), te postavlja okvir koji će omogućiti Crnoj Gori da izvrši konačna prilagođavanja politike usaglašavanja tokom pristupnih pregovora i rezultiraće potpuno usklađenim Strateškim planom Zajedničke poljoprivredne politike.
– Poljoprivredni sektor i ruralna područja u Crnoj Gori posjeduju značajne resurse, kako po obimu, tako i po raznovrsnosti, koji pružaju značajne mogućnosti za samodovoljnost, rast, diverzifikaciju proizvoda i usluga i povećanje kvaliteta života na selu. S tim u vezi, ovom strategijom definisano je pet strateških ciljeva za period 2023-2028. godina:
- Povećanje otpornosti i konkurentnosti proizvodnje i prerade bezbjedne hrane;
- Obezbijediti efikasno upravljanje prirodnim resursima Crne Gore i ostvariti ciljeve Zelene agende;
- Podizanje kvaliteta života i obima ekonomskih aktivnosti u ruralnim područjima;
- Izgraditi mrežu transfera znanja i primjene novih tehnologija u cilju povećanja bezbjednosti hrane, povećanja konkurentnosti i zaštite životne sredine;
- Efikasno i transparentno upravljanje poljoprivrednim i ruralnim razvojnim politikama – naveli sui z MPŠV.
Akcioni plan, koji predstavlja sastavni dio Strategije, daje detaljan pregled ključnih aktivnosti i mjera kojima će se dostići postavljeni operativni ciljevi, kao i pregled indikatora na osnovu kojih će se pratiti realizacija i vršiti evaluacija postignutih rezultata. Strateški ciljevi će se postići kroz operativne ciljeve, uz jasno definisanje ključnih potreba koje će se pri tom postići.
Monitoring realizacije Strategije i njenog Akcionog plana vršiće Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, a rezultate će objavljivati u obliku godišnjeg izvještaja koji će biti pripremljen za usvajanje na Vladi, a po usvajanju će isti biti javno objavljen, navode iz ministarstva.