Vlada je donijela Odluku o izmjeni Odluke o izradi Izmjena i dopuna Prostorno-urbanističkog plana Glavnog grada Podgorice. Kako je pojašnjeno na sjednici, članom 3a važeće Odluke, između ostalog, propisana je zabrana građenja u obuhvatu Detaljnog urbanističkog plana "Univerzitetski centar - Izmjene i dopune“. Međutim, naknadnim sagledavanjem problematike procijenjeno je da je urgentno potrebno ukinuti zabranu, kako bi se omogućila realizacija razvojnih planova Univerziteta.
Takođe, donijela je Odluku o donošenju Izmjena i dopuna Detaljnog urbanističkog plana „Mahala“, Opština Zeta.
- Površina obuhvata Izmjena i dopuna DUP-a iznosi 373,35 ha, u cilju stvaranja planskih pretpostavki za organizaciju i uređenje ovog prostora u smislu zadovoljavanja potreba korisnika prostora i lokalne samouprave. Shodno razvojnim potrebama potrebno je stvoriti planske preduslove za urbani razvoj naselja, suzbijanje neplanske gradnje, poboljšanje društvenog standarda, saobraćajne i komunalne infrastrukture. Teritorija koju zahvata predmetni Plan prostire se na dvije katastarske opštine: KO Golubovci i KO Mahala - naveli su iz Vlade.
Kako su saopštili, izmjene i dopune plana se zasnivaju na uklapanju novih sadržaja u postojeće izgrađeno tkivo, kao i promjenu djelova prostora gdje se analizom došlo do zaključka da prethodni plan nije zadovoljio sadašnje društvene i ekonomske trendove, a gdje je moguće sprovesti nove intervencije sa minimalnim uticajem na životnu sredinu.
- U zoni izuzetno devastiranog prostora u koridoru vodotoka Morače, gdje se intervencijama i remodelacijama terena planiraju sadržaji bogatih zelenih prostora, vodenih površina, etno sela, trim staza, biciklističkih staza i drugih sadržaja animacije i rekreacije u slobodnom prostoru, neophodna je prethodna sanacija prostora u smislu rekultivacije ili regeneracije, što podrazumijeva obaveznu izradu detaljnih istraživanja i studija kao preduslov za izradu odgovarajućeg konkursnog rješenja za uređenje obale. Preporuka je da se cjelokupan devastiran prostor uz rijeku Moraču (čiji su dijelovi van zahvata ovog DUP-a) sagleda integralno - navodi se u odluci.
Donijeta je Odluka o donošenju Lokalne studije lokacije „Donji Štoj“, Opština Ulcinj. Površina zahvata LSL iznosi 362 ha, u cilju „stvaranja prostorno planskih preduslova za razvoj turizma, legalizaciju postojećih nelegalnih objekata, suzbijanje nekontrolisanog širenja naselja, formiranje identiteta naselja, poboljšanje sadržaja društvenog standarda i komunalne infrastrukture“. Zahvat LSL se proteže pravcem sjeverozapad – jugoistok, duž lokalne saobraćajnice koja od centra Ulcinja vodi ka Adi Bojani. Okruženje zahvata čini vrijedni prirodni ambijent pjaščanih plaža, površina mediteranskog bilja, borove šume i Park prirode Ulcinjska solana. Dosadašnja izgradnja, kako se navodi, na prostoru Donjeg Štoja odvijala se dijelom u skladu sa Detaljnim urbanističkim planom „Donji Štoj - vikend naselje“ iz 1988. g., a dijelom stihijski, bez građevinskih dozvola i valjane projektne dokumentacije. Tako je izgrađen veliki broj nelegalnih objekata, kao i objekata sa neprimjerenim estetskim karakteristikama i gabaritima, neuređenim dvorištima i nedostatkom mjesta za parkiranje. Ukupan broj evidntiranih objekata iznosi 2566. Izgrađene površine zauzimaju 40.3% površine zahvata LSL, dok ostali dio čine poljoprivredne površine, livade i šuma-makija.
Usvojena je Informacija Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore za izvještajni period od 01. 04. 2024. godine do 30. 06. 2024. godine. U Informaciji je istaknuto da je odliv sredstava iz budžeta usljed prinudne naplate u prvoj polovini ove godine, već dostigao ukupan odliv sredstava iz budžeta za cijelu prethodnu 2023. godinu, što je alarm da se mora pristupiti hitnom rješavanju ovog problema. U pitanju je iznos od cca 11.561.647,80 eura, od čega cca od 15 % - 30 % čini iznos na ime troškova izvršnih postupaka u vidu naknada i nagrada advokatima, izvršiteljima, na ime kamata i provizija, što čini iznos od cca 1.800.000 - 3.600.000 eura. U izvještajnom periodu je nastavljen priliv tužbenih zahtjeva državnih službenika i namještenika protiv Države Crne Gore i njenih organa, koji se odnose na naknadu štete u vezi prava iz rada i po osnovu rada. Ova vrsta postupaka čini najveći procenat pokrenutih sporova protiv Države, odnosno njenih organa, među kojima prednjače Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo odbrane. Značajan broj predmeta čine potraživanja zatezne kamate na već isplaćena potraživanja po osnovu rada i iz radnog odnosa. Po stavu Ustavnog suda Crne Gore, ista potraživanja prate pravnu prirodu potraživanja iz rada i po osnovu rada te nema zastare, dok među presudama osnovnih sudova nailazimo i dalje na oprečna mišljenja i presuđenja u pogledu ovog potraživanja. Zaštitik je pokrenuo više od stotinu postupaka za raskid ugovora o kreditima koji su dati pod povoljnim uslovima jer korisnici nisu izmirivali svoje obaveze. Dosadašnja presuđenja su oprečnog stava, dok Zaštitnik stoji na stavu i istrajavaće u zahtjevima za povraćaj kompletnog iznosa dobijenog po osnovu tih ugovora. Kancelarije Zaštitnika u Kotoru i Bijelom Polju pored radnih sporova u najvećem broju postupaju po zahtjevima za utvrđenje prava svojine, naknade na ime faktičke eksproprijacije nepokretnosti naknade štete usled gubitka ekonomskog interesa vlasnika u odnosu na ostatak eksproprisane nepokretnosti.
Na današnjoj sjednici, Vlada je razmotrila i više kadrovskih pitanja dostupnih na linku.