
Vlada Crne Gore nije usvojila predlog rada Uprave za inspekcijske poslove (UIP) na sjednici održanoj 2. februara, a u tom inspekcijskom organu ne znaju razlog zašto taj dokument nije usvojen.
Predlog plana rada Uprave bio je dio predloženog dnevnog reda za sjednicu Vlade koja je održana 2. februara. U saopštenju Vlade, a ni u materijalima objavljenim nakon sjednice, predlog plana nije pomenut.
"Dan" je pitao Vladu zašto nije usvojen plan rada Uprave za tekuću godinu. Iz Vlade su nam u petak kazali da su naš upit proslijedili Ministarstvu javne uprave (MJU) na dalju nadležnost, a iz tog resora još nismo dobili odgovor na to pitanje.
Iz Uprave za inspekcijske poslove su nam kazali da su, shodno obavezi u vezi sa članom 50 Uredbe o organizaciji i načinu rada državne uprave, u januaru dostavili Program rada za 2024. godinu Ministarstvu javne uprave, kako bi taj dokument bio kandidovan na sjednici Vlade Crne Gore. Napominju da se program rada 2. februara našao u Predlogu dnevnog reda za 14. sjednicu Vlade Crne Gore.
– Ali je odlučivanje o Predlogu programa rada Uprave za inspekcijske poslove za 2024. godinu odgođeno, za jednu od narednih sjednica, o čemu nas je Ministarstvo javne uprave obavijestilo, dostavljanjem dopisa Vlade, bez navođenja konkretnih razloga za odlaganje – odgovorili su "Danu" iz Uprave za inspekcijske poslove.
Uprava za inspekcijske poslove, kao jedinstven organ koji obuhvata sve inspekcijske službe, uskoro bi mogla da bude rasformirana, odnosno decentralizovana, a pojedinačne službe bi prešle pod okrilje ministarstava, kako je to bilo do 2011. godine. To proizilazi iz Informacije o stanju u oblasti vršenja inspekcijskog nadzora u Crnoj Gori, koju je ranije objavila Vlada i u kojoj se navodi da je "opšta ocjena da i pored decenijskog napora da se profiliše u jedinstveni inspekcijski organ, koji u saradnji sa ministarstvima, drugim organima i asocijacijama doprinosi ekonomskom i socijalnom razvoju Crne Gore, ograničeni efekti i prisutan trend izuzimanja inspekcija iz Uprave za inspekcijske poslove dovodi u pitanje svrsishodnost postojećeg sistema inspekcijskog nadzora".
Kao argument da se Uprava za inspekcijske poslove rasformira navodi se niz inicijativa u protekle tri godine za izuzimanje inspekcija iz te institucije i povratak u nadležnost resornih ministarstava. Tako u Vladi navode da postoji inicijativa Ministarstva ekologije da ekološka inspekcija pređe pod njihovu ingerenciju, resor finansija je tražio da inspekcija za igre na sreću pređe u Upravu prihoda, dok je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede tražilo da inspekcija za šume, lovstvo, zaštitu bilja u šumama bude u sklopu te institucije. Takođe, postoji i inicijativa, kako kažu u Vladi, od Ministarstva zdravlja da inspekcije koje se tiču njihovih oblasti budu pod okriljem tog resora.
Коментари (0)
Оставите свој коментар