SA FORUMA / - FOTO: M.G.
23/11/2024 u 16:41 h
Marija GogićMarija Gogić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Vukićević: Radikalizacija i ekstremizacija sveučestaliji problem; Vukašinović: Institucije da stvaraju bezbjedno okruženje za djecu

Nedovoljna porodična, vršnjačka, društvena i sistemska posvećenost razvoju djece i mladih doprinijela je sveučestalijoj radikalizaciji i ekstremizaciji što predstavlja problem za cjelokupno društvo, naročito ono koje ima ambiciju da do kraja 2026. godine zatvori pregovaračka poglavlja u integracionom procesu i da do 2028. godine postane dio Evropske Unije, kazao je predsjednik Mreže za omladinski aktivizam (MOACG) David Vukićević.

On je na Forumu Mreže za omladinski aktivizam "Ne nasilnom ekstremizmu"  kazao da je projekat imao za cilj osnaživanje mladih, prepoznavanje kritika i razvijanja vještine za borbu protiv nacionalnog ekstremizma.

Kazao da je kroz ovaj projekat učestvovalo više od 400 mladih na različitim edukacijama od kulture nasilja do nacionalnog ekstremizma. 

Prema riječima Vukićevića, ova pojava je česta kada mladi ne vide svoje mjesto ili ne osjećaju da mogu na pozitivan način doprinijeti društvu. Tada se, kako je kazao, često okreću alternativnim ideologijama koji im pružaju iluziju pripadnosti.

Dodao je da ovo posebno izraženo u društvima koja se suočavaju sa političkom destabilizacijom i ekonomskom nesigurnošću.

Istakao je da zajednički, u saradnji sa institucijama i omladinskim organizacijama moramo stvoriti uslove i dati prilike mladim ljudima da uče i kvalitetno provode slobodno vrijeme.

Kazao je da mreža do nedavno nije imala adekvatnu podršku sa lokalnog nivou, već da su probleme prepoznavali partneri iz inostranstva.

Podsjetio je na sastanak sa ministrom sporta i mladih Dragoslavom Šćekićem, koji je za MOACG bio ohrabrujuć.

Na sastanku je govoreno iskustavima i idejama o budućim zajedničkim projektima, kao i jačanju saradnje između ministarstva i omladinskih organizacija.

Predstavljene su inicijative i projekti koje je MOACG implementirala u cilju unapređenja položaja i angažovanja mladih ljudi u društvenim procesima. 

- Mi u koliko želimo da ostanemo u Crnoj Gori i budemo zadovoljni životom moramo biti uključeni u procese, pa i onda kada nemamo uslove tada ih moramo stvarati - poručio je Vukićević.

Direktor direktorata u Ministarstvu prosvjete i inovacija Marko Vukašinović je kazao da smo svjesni da stanje ne može biti svedeno na nulu, ali svakako da sve institucije treba da daju doprinos da djeca budu u bezbjednom okruženju.

- Treba uvijek govoriti o ovome kako bi stavili fokus na ovu temu. Pored uputstava sa koracima u slučaju vršnjačkog nasilja ministarstvo ima broj gdje se mogu prijaviti slučajevi nasilja. MPNI kroz informacioni sistem prati broj slučajeva prijavljenih nasilja - kazao je Vukašinović.

Kazao je da od ove godine imaju i asistenti za suzbijanje nasiljau školama.

Na panel diskusiji govorio je i državni sekretar Ministarstva sporta i mladih Vladimir Obradović.

- Primijećujemo da teme poprimaju više prostora u medijima. Ministarstvo sporta je je radilo na ovome, ali u proteklom periodu fokus nije bio upućen dovoljno na ekstremizam - kazao je Obradović.

Podsjetio je na saradnju sa NVO  Nvo sektorom koja je dala konkretne rezultate na indenttifikaciji ovog problema.

- Unutar ministarstva pokrenuta je grupa koja se bavila problemom ekstremizma među mladima. Nadamo se da će akcioni plan biti usvojen, kako bi se bolje izborili sa problemom sa kojim se suočavamo.

Ovo je nešto o čemu se mora pričati, da svi daju doprinos kako bi mladi imali priliku da na adekvatan način budu zastićeni od ove pošasti - kazao je Obradović.

image

SA FORUMA

- FOTO: M.G.

Na panel diskusiji "Vršnjačka edukacija i omladinski aktivizam kao faktor prevencije i suzbijanja nasilja i ekstremizacije mladih" govorila je članica Savjeta za prava djetata ispred MOACG Magdalena Joksimović, član Kluba Alpbach Vuk Vučeraković, kao i saradnik u nastavi na Univerzitetu Donja Gorica Bogdan Malavrazić.

Forum MOACG 2024 pod nazivom „Ne nasilnom ekstremizmu“, održava se uz podršku Ministarstva vanjskih poslova Holandije, kao i uz podršku Globalne inicijative protiv transnacionalnog organizovanog kriminala (GI-TOC).

 

 

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
26. decembar 2024 09:04