Тo su podaci koјe јe UP dostavila predsјedniku i članici Savјeta za građansku kontrolu rada policiјe, Zoranu Čelebiću i Aidi Petrović.
– U toku 2023. godine, Uprava policije je evidentirala 98 krivičnih djela koja su predstavljala vršnjačko nasilje, i to: teška tjelesna povreda (31 krivično djelo), laka tjelesna povreda (30), nasilničko ponašanje (9), teško ubistvo (1), ubistvo u pokušaju (3), učestvovanje u tuči (8), ugrožavanje opasnim oruđem pri tuči i svađi (1), izazivanje opšte opasnosti (6) i ugrožavanje sigurnosti (9 krivičnih djela) – navodi se u podacima UP.
Savjet za građansku kontrolu rada policije, na inicijativu članice Aide Petrović, odlučio јe da pokrene rad na novom predmetu pod radnim nazivom "Praćenje vršnjačkog nasilja u Crnoj Gori i postupanje policije".
– S tim u vezi, od OB Danilovgrad zatražena je informacija o ishodu ili trenutnom statusu postupaka koji su policijski službenici tog odjeljenja, po nalogu nadležne državne tužiteljke, podnijeli 2023. godine protiv dvije malodobne osobe – prve zbog učinjenog prekršaja i druge zbog krivičnog djela. Od direktora Uprave policije Aleksandra Radovića zatraženo je da informiše Savjet, kroz posebne tematske informacije, o problematici, intenzitetu i obimu, broju slučajeva vršnjačkog nasilja u školama, nasilja između malodobnih osoba i nasilja među mladima u 2023. i za prva četiri mjeseca 2024. godine i postupanjem policijskih službenika s tim u vezi – saopštili su za "Dan" Petrović i Čelebić.
Kako su dodali, Uprava policije ih je informisala da posvećuje znatnu pažnju kako prevenciji vršnjačkog nasilja, tako i otkrivanju, sprečavanju i suzbijanju ovakve vrste ponašanja među maloljetnicima.
– Policija je ocijenila da јe od izuzetne važnosti uključivanje roditelja i staratelja u komunikaciju sa vaspitačima i nastavnicima, u vrtićkom i školskom uzrastu, a radi rješavanja nastalog problema među vršnjacima, u cilju, između ostalog, prevencije potencijalnog štetnog događaja. Korekcija devijantnog ponašanja, koja vodi ka nenasilnom rješavanju konflikata i rad sa djecom i maloljetnicima kojima je potrebna podrška psihologa i drugih stručnih lica kako bi na vrijeme razriješila uzrok takvog devijantnog ponašanja, ogleda se u saradnji roditelja/staratelja sa vaspitačima, nastavnicima, razrednim starješinama, školskim psiholozima i po potrebi drugim licima medicinske ili druge potrebne struke – naveli su Petrović i Čelebić.