
Rekao je da je riječ o kombinovanom gazdinstvu, a da će pod pojačanim nadzorom stručnog tima i terenske veterinarske službe u narednom periodu biti preko 10 krava i više od stotinu koza i ovaca.
Prisustvo antitijela u nalazima, kako objašnjava Đaković, ukazuje da je kju groznica bila na toj farmi u prethodnom periodu, ali da negativne PCR analize potvrđuju da cirkulacija uzročnika ne postoji. Naveo je da su na osnovu epizootiološkog ispitivanja dobili informaciju da je i u ranijem dužem periodu bilo pobačaja kod ovaca na toj farmi, koji nisu pravovremeno prijavljivani veterinarskoj ambulanti.
– Potvrđeno je prisustvo antitijela kod životinja. Sve se dalje analize rade u skladu sa Naredbom za suzbijanje kju groznice. Mlijeko krava će se uzimati tri puta na 21 dan. Kod ovaca i koza se radi uzorkovanje kod svih životinja koje pokažu kliničku sliku koja ukazuje na kju groznicu (abortusi, pneumonije...), ukoliko ih bude – poručio je Đaković.
Apelovao je na sve držaoce životinja da sve promjene zdravstvenog stanja koje mogu ukazivati na kju groznicu prijave najbližoj veterinarskoj ambulanti, naglašavajući da su analize u ovom slučaju besplatne.
Zbog kju groznice u prošloj godini eutanazirano je oko 230 goveda s teritorije nikšićke i danilovgradske opštine. Od kju groznice, koja je zoonozna, odnosno prenosiva sa životinja na ljude, lani su oboljele 23 osobe, a u ovoj godini četiri. Od toga, u Podgorici je registrovan jedan slučaj, a tri u Plužinama, pri čemu je većina slučajeva, kako su u utorak kazali iz Insituta za javno zdravlje (IJZ), registrovana među osobama koje su bile profesionalno izložene oboljelim životinjama.
– Veoma je važno da osobe koje imaju farme životinja (goveda, ovaca, koza) prate savjete veterinarskog i zdravstvenog sektora kako bi smanjile vjerovatnoću infekcije. Naglašavamo da je najčešći put prenosa aerogeni – putem kontaminiranih čestica vazduha koje sadrže bakteriju coxiella burnetii, kao i direktnim kontaktom sa kontaminiranim mlijekom, mesom, vunom i aerosolima koji potiču od životinjskih izlučevina (urina, fekalija ili tečnosti prilikom porođaja). Takođe, rezervoari coxiella burnetii, pored domaćih životinja, mogu biti i divljač, ptice, kao i krpelji. Nije rijetka situacija da izvor i mjesto potencijalne ekspozicije ostanu neotkriveni – objasnili su iz IJZ.
Коментари (0)
Оставите свој коментар