- Očekujem da će se u narednoj godini povesti jedan ozbiljan razgovor o službenom normiranju srpskog jezika kao službeni jezik iz razloga što su tri prethodna popisa stanovništva pokazali da tim jezikom govore dominantno većina građana u Crnoj Gori. Smatram da otvaranjem jednog širokog društvenog dijaloga kroz razmjenu argumentacije i onih koje podržavaju ovo rješenje i onih koji imaju kontraargumentaciju, treba da dođemo do zajedničkog dogovora, do saglasnosti s razmjenom argumentacije da srpski jezik kroz dopune bude notiran kao službeni jezik jer taj status zaslužuje - kazao je Zogović.
Smatra da je potrebno dodati još jedan član Ustava koji bi status službenog jezika dao i onom jeziku kojim govori jećina građana u Crnoj Gori.
- Može se desiti da na nekom budućem popisu neki drugi jezik bude dominantan, ali smatram da kroz tu formu, kroz razgovor, možemo doći do dopune Ustavada srpski jezik u 2025. godini postane službeni, odnosno da dobije status koji zaslužuje - kaže Zogović.
Ističe da to ne mora odmah da se dogodi ali da inssistira na otvaranju širokog razgovora po tom pitanju u kom bi učestvovali i politički i mnogi drugi subjekti i da na taj način se pokaže visina političke zrelosti i građanski karakter Crne Gore.
- Najbolja potvrda građanskog karakreta bila bi uvažavanje realnosti koja je pokazana na tri posljednja popiss stanovništva - kazao je Zogović.