Autorski tekst za Dan viskokog predstavnika Evropske unije Žozepa Borelja i komesarke EU Jute Urpilajnen, kao i ministara vanjskih poslova i razvoha 24 zemlje članice
Rijetko su gdje u svijetu prava žena i djevojčica dovedena u pitanje kao u Avganistanu. Veoma zabrinjavaju najnovija dešavanja. Evropska unija je jasno stavila do znanja da će buduća razvojna pomoć Unije Avganistanu zavisiti od poštovanja međunarodnog pravnog okvira i normi o ljudskim pravima, uključujući prava žena i djevojčica.
EU je odlučna i opredijeljena da nastavi da podržava žene i djevojčice u Avganistanu i širom svijeta, držeći se svojih vrijednosti i uvjerenja.
Zajedno s ljudskim pravima, slobodom i demokratijom, ravnopravnost predstavlja jednu od osnovnih vrijednosti koje Evropsku uniju čine onim što jeste. Ona naša društva čini bogatijima i jača njihovu otpornost. Rodna ravnopravnost je neizostavni dio mira, bezbjednosti, ekonomskog prosperiteta i održivog razvoja. Štaviše, odbrana i promocija rodne ravnopravnosti zahtijevaju se i ugovorima EU.
Zato su političke, operativne i finansijske aktivnosti na promociji i očuvanju napretka u rodnoj ravnopravnosti politički prioritet i ključni cilj EU. Akcioni plan za rodnu ravnopravnost III i novi budzet EU za vanjske akcije pružaju smjernice za globalne aktivnosti koje vode ka rodno ravnopravnom svijetu. Blisko sarađujemo s multilateralnim, regionalnim i bilateralnim partnerima, uključujući organizacije civilnog društva, kako bismo postigli te ciljeve. Pred nama je još dug put; nema mjesta za opuštanje. Međutim, iako ostaju mnogi izazovi, zajedno smo jači.
Kriza kovida-19 je u mnogim zemljama produbila postojeće rodne nejednakosti u različitim oblastima: obrazovanje, stručne obuke, zdravstvo, sigurnost i bezbjednost, seksualno i reproduktivno zdravlje i prava, sfera odlučivanja i ekonomske mogućnosti.
Zatvaranja uzrokovana kovidom-19 često su dovodila do porasta rodno zasnovanog nasilja, posebno nasilja u porodici, dok je smanjen pristup žena i djevojčica uslugama seksualnog i reproduktivnog zdravlja. U isto vrijeme, značajan dio tereta njege pao je na žene i djevojčice. Radnici u neformalnoj ekonomiji i na niskokvalifikovanim poslovima (od kojih su većina žene), migranti i pripadnici manjina više su izloženi riziku i suočavaju se sa višestrukim i ukrštenim oblicima diskriminacije.
Osim toga, zatvaranje škola izložilo je djevojčice povećanom riziku od seksualne eksploatacije, rane trudnoće, dječjeg rada i prisilnog braka. Fond Malala procjenjuje da dodatnih 20 miliona djevojčica rizikuje da napusti školovanje, što čini ukupno 150 miliona djevojčica – ekvivalent trećini stanovništva EU – bez izgleda za obrazovanje.
Prema nedavnom izvještaju UN-a, vojna potrošnja je i u 2020. godini u kojoj je dominirala pandemija korona virusa nadmašila svjetsku potrošnju za zdravstvo. Za održivi oporavak od pandemije kovida-19 moramo udvostručiti napore na promociji rodne ravnopravnosti.
Sada je vrijeme da se uradi više.
Ovaj izazov zahtijeva globalni odgovor i s njim treba da se uhvatimo u koštac sada, kada gradimo budućnost u kojoj želimo da odrastaju naša djeca i unuci, u postpandemijskom svijetu koji će biti ravnopravniji, raznolikiji i gdje će jednake mogućnosti biti stvarnost. Moramo da se pozabavimo ukorijenjenim uzrocima rodne neravnopravnosti i rodno zasnovane diskriminacije, kako bismo stvorili održivu promjenu.
Evropska unija i njene države članice, kao i evropske finansijske institucije, stajale su tokom pandemije uz žene i djevojčice svijeta. Kao Tim Evropa, već smo mobilizovali 46 milijardi eura kao podršku za preko 130 partnerskih zemalja, sa posebnim fokusom na žene i mlade.
Evo tri primjera koja to ilustruju: u Nepalu smo pomogli milion djevojčica i dječaka da nastave školovanje kroz učenje preko radija. U Togu smo podržali stvaranje šeme univerzalnog dohotka i imenovanje žena na čelo novih opština. Širom svijeta Inicijativa Spotlajt EU-UN pomogla je 650 hiljada žena i djevojčica da spriječe ili da se oslobode nasilja nad njima, istovremeno edukujući 880 hiljada muškaraca i dječaka o pozitivnoj muškosti, nenasilnom rješavanju sukoba i roditeljstvu.
Ipak, da bismo odgovorili na rastuće izazove, moramo činiti više i bolje. To je svrha Akcionog plana za rodnu ravnopravnost III, koji promoviše liderstvo i smisleno učešće žena, djevojčica i mladih u političkom, ekonomskom, društvenom i kulturnom životu, kao i u svim pitanjima koja se odnose na mir i bezbjednost širom svijeta.
Radimo na tome da ljudski razvoj vratimo na pravi put.
Ovaj plan sada ostvarujemo uz pomoć novog Instrumenta za susjedstvo, razvoj i međunarodnu saradnju (NDICI) – Globalna Evropa, vrijednog 79,5 milijardi eura, koji će podržati vanjsko djelovanje EU u narednih sedam godina.
U fokusu će biti podrška obrazovanju uopšte, ali posebno obrazovanju djevojčica. Baš kao što podržava obrazovanje u vanrednim situacijama, EU je radila sa partnerskim zemljama tokom pandemije kako bi se smanjio njen uticaj na učenje i dobrobit djece i kako bi se djeci omogućio siguran povratak u školu.
Kao Tim Evropa već obezbjeđujemo više od polovine ukupne globalne pomoći obrazovanju, ali ćemo dodatno povećati sredstva kako bismo promovisali rodnu ravnopravnost kroz kvalitetno obrazovanje na svim nivoima. Naše zajedničko obećanje za Globalno partnerstvo za obrazovanje, dato u julu i vrijedno 1,7 milijardi eura – namijenjeno transformaciji obrazovanja za djevojčice i dječake u 90 zemalja i teritorija – dio je ovog novog početka.
Umnožavamo napore na svim nivoima, od podrške obrazovanju žena i djevojčica i ekonomskih mogućnosti do poboljšanja njihovog pristupa uslugama seksualnog i reproduktivnog zdravlja. Do 2025. godine 85 odsto svih novih vanjskih aktivnosti EU – u svim sektorima – doprinijeće rodnoj ravnopravnosti i osnaživanju žena.
Ovo se sada finalizira sa našim zemljama-partnerima, na osnovu bliskih konsultacija s organizacijama civilnog društva, aktivistima za ženska prava i mladima.
Moramo vratiti ljudski razvoj na pravi put i postići ciljeve održivog razvoja do 2030. godine, ne ostavljajući za sobom nijednu ženu ili djevojčicu.
Ključno je da u tome uspijemo.
Коментари (0)
Оставите свој коментар