Говор мржње последњих мјесеци постао је дио свакодневице, а најчешће „експлодира“ када политичари, како они из парламентарне већине, тако и из опозиције дају неку изјаву на коју се брзо надовежу коментари који су све, само не пут дијалога и помирења, оцјењују саговорници „Дана“. Поручују да нажалост политичари, који би требало да буду примјер грађанима, умјесто смиривања тензија распирују мржњу.
Директор Медија центра Горан Ђуровић указује да су за свакодневни говор мржње присутан на jавноj сцени, а и друштвеним мрежама, одговорни сви коjи користе запаљиве риjечи и шаљу шовинистичке и фашистичке поруке.
– Наjодговорниjи су наравно они коjи креираjу jавно мњење и услове у коjима се одвиjа jавни диjалог. Ту свакако предњаче представници политичких партиjа коjе наводно заступаjу националне интересе Црногораца и Срба коjи негираjу право на другачиjе мишљење и континуирано пласираjу питање наводне угрожености и опстанка – изјавио је Ђуровић.
Додаје да су сви коjи не мисле на искључив начин и коjи нијесу оптерећени националним сегментом идентитета мета напада, таман као и 90-их.
– Ситуациjа ће се промиjенити када већина политичких елита буде окренута битниjим питањима од националног идентитета, као што су владавина права и економски развоj. Кад ће то бити зависи добрим диjелом од грађана коjи на изборима треба да казне оне коjи свађаjу, а даjу прилику онима коjи хоће да мире и раде у интересу свих грађана – оцјењује Ђуровић.
Извршни директор Центра за грађанске слободе Борис Марић сматра да је говор мржње доминантно индукован понашањем политичких субjеката. Поручује да данас сви парламентарни субjекти у складу са процjеном политичких интереса и то тренутних, посежу за неким видом стварање основе за поjаву говора мржње.
– Jачи субjекти имаjу развиjен институционални капацитет за политичко дjеловање кроз мрежу активиста на терену, али посебно кроз такозване бот групе, мимове коjе користе као спин алате или механизам за продуковање провокациjа коjе неминовно производе говор мржње – изјавио је Марић.
Програмски директор Грађанске алијансе Милан Радовић оцјењује да политичке елите мораjу да разумиjу тренутну ситуациjу у нашем друштву и у складу с тим да своjе изjаве прилагоде у циљу смиривања тензиjа.
– Представници политичких елита али и вjерских заjедница у претходном периоду давали су изjаве коjе су могле подстицати неодговорне поjединце да шире говор мржње. Нериjетко говор мржње у последње вриjеме ескалира у физичке обрачуне. Управо такви догађаjи мораjу бити упозорење друштву да се говор мржње никако не смиjе толерисати, и да се мора благовремено и адекватно кажњавати jер у супротном ће се само понављати. Политичари имаjу обавезу и одговорност да отпочну диjалог и раде на хитном смиривању тензиjа у друштву – наглашава Радовић.
Каже да забрињава атмосфера коjа нас окружуjе последњих година.
– Као да су сви заборавили шта се догађало приjе само 30 година на териториjи бивше Jугославиjе – истакао је Радовић.
StoryEditor
Политичари умјесто да смирују, распирују мржњу
За свакодневни говор мржње присутан на jавноj сцени, а и на друштвеним мрежама, одговорни су сви коjи користе запаљиве риjечи и шаљу шовинистичке и фашистичке поруке, упозорава Горан Ђуровић
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
i na WhatsUp kanalu