Делегација Европске уније и Привредна комора Црне Горе позвале су пословну заједницу да се прикључи акцији помоћи украјинским избјеглицама у Црној Гори, током састанка одржаног 6. априла у Привредној Комори.
- Црвени крст ради свој посао на збрињавању око 6.000 избјеглих из ратом захваћене Украјине, али је потребна подршка у обезбјеђивању основних животних намирница, те опреме и хране за бебе - оцијењено је на састанку предсједнице Привредне коморе Црне Горе Нине Дракић и шефице делегације ЕУ Оане Кристине Попе.
Дракић је истакла да је Привредна комора уз писмо подршке упутила и финансијску помоћ колегама из украјинске Привредне коморе, те да ће даље ангажовано дјеловати како би подстакла компаније да у што већој мјери подрже активности нашег Црвеног крста.
- Привредна комора спремна је да пружи логистику за подршку коју би опредијелили црногорски привредници, уз подсјећање да канали помоћи већ функционишу посредством укајинске Амбасаде у Подгорици и Црвеног крста Црне Горе - закључено је на састанку.
Током разговора је разматран утицај актуелне глобалне кризе на економска кретања у Црној Гори.
- Истакнута је неоходност брзе реакције доносилаца одлука и деблокада институција, како би се негативни ефекти кризе, који се прије свега огледају у расту цијена на тржишту, ублажили у интересу црногорске привреде и грађана - додаје се у саопштењу.
Амбасадорка Попа је апострофирала да изазове са којима се сусријеће Црна Гора дијеле све европске државе, те да је радује евидентан опоравак црногорске економије у односу на почетак пандемије.
Саговорнице су разговорале и о важности креирања робних резерви да би се амортизовале нестабилности на тржишту, као и о изазовима због тренутно онемогућеног увоза брашна из Србије.
Посебан осврт направљен је на тему реализације заједничких пројеката Црне Горе и система ЕУ подршке. Амбасадорка Попа истакла је да је Привредна комора важан партнер у европском интеграционом процесу Црне Горе и значајан чинилац економског развоја.
С тим у вези Дракић је истакла да је подршка прије свега потребна производном сектору, који је предуслов диверсификације и одрживог економског развоја. Нагласила је и да је квалитетна инфраструктура важна претпоставка у овом процесу, и посебно апострофирала потребу унапређења конкурентности Луке Бар. Оцјењено је да је малим и средњим предузећима потребна помоћ и у процесу дигиталне трансформације, као и у спровођењу Зелене агенде.
Током састанка најављено је одржавање другог Сајма ЕУ пројеката који организују Привредна комора Црне Горе и Канцеларија за европске интеграције, те прославе Дана Европе у организацији ЕУ.
У раду састанка учествовали су и представници ЕУ канцеларије Ана Станишић Врбица и Домагој Деначић, генерални секретар Привредне коморе Митар Бајчета, Драгољуб Булатовић, савјетник предсједнице Привредне коморе, те директорица Сектора за пројекте Тања Радусиновић.