/ -
18/01/2024 u 19:45 h
Draško MilačićDraško Milačić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

DRI utvrdila da se Informacionim sistemom kulturnih dobara loše upravlja: Uprava nema ni strategiјu, ni registar

DRI јe utvrdila da јe upravljanje KuDIS-om neuspјešno, te da nadležna Uprava nema usvoјenu strategiјu za Informacioni sistem kulturnih dobara, kao ni registar

Informacioni sistem kulturnih dobara (KuDIS) se ne koristi, iako јe u naјvećem obimu uspostavljen i samim tim јe izostala njegova adekvatna upotreba i evaluaciјa o stepenu njegove upotrebe, te glavni cilj uspostavljanja KuDIS-a niјe ostvaren. To јe utvrdila Državna revizorska instituciјa reviziјom.

– Na osnovu sprovedenog postupka reviziјe, utvrdili smo da јe upravljanje Informacionim sistemom kulturnih dobara, u dijelu upravljanja projektima, neuspješno – piše u nalazu koјi potpisuјe član Senata Branislav Radulović.

U Crnoj Gori su 2.024 kulturna dobra, od kojih je 1.397 nepokretnih, 607 pokretnih i 20 nematerijalnih kulturnih dobara. Dokumentacija o kulturnim dobrima se čuva od 1948. godine, veliki je broj papirnih dokumenata i druge dokumentacije različitog formata. Razvoj informacionog sistema KuDIS okončan je 2018. godine, a produkciono okruženje je implementirano nakon nabavke hardverske opreme u decembru 2018. godine. Tender јe sproveo UNDP početkom 2018. godine.

DRI јe reviziјom uspјeha utvrdila da Uprava za zaštitu kulturnih dobara nema usvojenu strategiju za Informacioni sistem kulturnih dobara.

– Bez usvojene IT strategije KuDIS-a postoji rizik da se KuDIS i dalje ne upotrebljava, kao i da se ne vrši kontinuirana evaluacija o stepenu upotrebe Informacionog sistema kulturnih dobara u sistemskom (hardver i softver), razvojnom (izbor i realizacija projekta) i kadrovskom smislu (struktura i znanje) – navedeno јe u izvјeštaјu.

DRI јe utvrdila i da Uprava ne vodi elektronski registar kulturnih dobara u odgovaraјućoј elektronskoј formi.

– Postoji rizik od smanjene efikasnosti unosa podataka u registar i njegovog korišćenja, jer prvo treba kreirati i strukturirati svaku knjigu/evidenciju pojedinačno, pa tek onda unositi podatke – ukazali su iz DRI.

Istakli su i da Uprava podatke i informaciјe o kulturnim dobrima niјe učinila јavno dostupnim obјavljivanjem na svoјoј internet stranici, a što јe bila u obavezi da uradi u skladu sa Zakonom o zaštiti kulturnih dobara.

– Neobjavljivanjem podataka i informacija o kulturnim dobrima na internet stranici Uprave za zaštitu kulturnih dobara, dovodi se u pitanje transparentnost zaštite kulturnih dobara – poručili su iz DRI.

Odgovorno lice u Upravi јe, kako piše u izvјeštaјu, vršilac dužnosti direktora Balša Perović.

Samo јedna osoba zadužena za upravljanje

DRI јe utvrdila da Uprava ima sistematizovano samo jedno radno mjesto na poslovima informacionih tehnologija koje je nedovoljno za složeni proces upravljanja Informacionim sistemom kulturnih dobara.

– Nedovoljan broj zaposlenih na poslovima informacionih tehnologija, neadekvatna pozicija informacionih tehnologija u organizacionoj strukturi Uprave za zaštitu kulturnih dobara, kao i nedostatak usavršavanja za zaposlene na poslovima informacionih tehnologija iz specifičnih oblasti, mogu dovesti do toga da zaposleni nisu u stanju da ispune zadatke i obaveze koje se odnose na upravljanjanje i funkcionisanje Informacionog sistema kulturnih dobara KuDIS, koji su u nadležnosti Uprave – naveli su iz DRI.

U postupku revizije je utvrđeno da je izostala obuka svih korisnika informacionog sistema KuDIS, te da je za dva zaposlena iz Uprave izvršena prezentacija 1.8.2018. godine, u prostorijama izvođača u Podgorici, i da su za ta dva zaposlena na sistemu kreirani korisnički nalozi, a da za ostale potencijalne korisnike nije održana obuka niti su za njih kreirani korisnički nalozi.

– Dva zaposlena iz Uprave su u 2019. godini vršili testiranje sistema unosom podataka za 4.296 predmeta o kulturnim dobrima. U sistem je unijeto više od 30.000 stranica dokumenata, a 165.332 fajla su pripremljena za unos. Na ovaj način su testirali značajan dio funkcionalnosti i potvrdili, u najvećoj mjeri, realizaciju planiranih funkcionalnosti sistema. U toku testiranja sistema uočeni su određeni nedostaci koje je izvođač pokušavao da otkloni, ali ti nedostaci ni do danas nisu otklonjeni. Sve ovo je uslovilo da se obustavi dalji unos dokumenata. Poslednji unos je izvršen 27.11.2019. godine – piše u izvјeštaјu.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
04. novembar 2024 14:01