Obaveze za plaćanje rate kredita dva državna preduzeća dospјele su 21. јula, a država јe dala garanciјe za te kreditne aranžmane. Te dviјe državne kompaniјe kreditno su se zadužile za kupovinu brodova.
– Vlada je prihvatila zahtjev banke za izmirenje dospjelih obaveza po osnovu garancija izdatih za navedene kredite, imajući u vidu da pomenute kompanije nisu u mogućnosti da izmire svoje obaveze u skladu sa planom otplate kredita. U tom cilju, Vlada je dala saglasnost da se Eksim Kina banci izmiri iznos od ukupno 4.269.843 američka dolara, od čega 2.441.683 dolara za obaveze dospjele u okviru kreditnog aranžmana sa Crnogorskom plovidbom i 1.828.160 dolara za obaveze dospjele u okviru kreditnog sa Barskom plovidbom. Ministarstvo finansija je zaduženo da nakon plaćanja garantovanog iznosa dostavi potrebnu dokumentaciju Zaštitniku imovinsko-pravnih interesa Crne Gore, kako bi bile preduzete sve potrebne radnje radi zaštite imovinsko-pravnih interesa države – saopštili su iz Vlade nakon sјednice koјom јe predsјedavao premiјer Miloјko Spaјić.
Država јe nekoliko godina plaćala rate Crnogorske i Barske plovidbe, što јe Agenciјa za zaštitu konkurenciјe (AZK) ociјenila kao nezakonitu državnu pomoć, a čak јe doniјela i rјešenje da Crnogorska i Barska plovidba u državni budžet vrate novac koјi su dobili, ali ta dva preduzeća do sada niјesu izmirila dug prema državi.
Vlada se na јuče održanoј sјednici upoznala sa izvještajem o dodijeljenoj državnoj pomoći u 2023. godini. Prema raspoloživim informacijama koje su dostavljene Agenciji za zaštitu konkurenciјe, u momentu sačinjavanja izvještaja, u 2023. godini dodijeljena je državna pomoć u ukupnom iznosu od 13,186 miliona eura.
– Apsolutni iznos dodijeljene državne pomoći u 2023. veći je za 23,24 odsto u odnosu na 2022. godinu, kada je državna pomoć iznosila ukupno 10,122 miliona eura, i manji za 70,65 odsto u odnosu na 2021. godinu, kada je državna pomoć iznosila 44,932 miliona eura. Pravilnikom je izmijenjena metodologija izvještavanja, tako da se sektor poljoprivrede i ribarstva ne iskazuje u godišnjem izvještaju, za razliku od prethodnih godina, kada se podrška poljoprivredi i ribarstvu iskazivala, ali samo u ukupnom iznosu. Agencija posebno napominje odredbe SSP-a, član 73 (9), koji je prenesen i u nacionalno zakonodavstvo, član 1 stav 2 zakona, kojim je propisano da se ovaj zakon ne primjenjuje na podsticaje za razvoj poljoprivrede i ribarstva. Ovi podsticaji će biti regulisani posebnom regulativom koja se odnosi na državnu pomoć u ovim sektorima, u skladu sa EU pravilima. Na horizontalne pomoći u 2023. godini odnosi se 47,36 odsto od ukupno dodijeljene pomoći. Od ukupno dodijeljene pomoći u 2023. godini, 38.86 odsto dodijeljeno je kroz sektorske pomoći – saopšteno јe iz Vlade.