Međutim, kako se navodi iz tog resora, država će zbog biznis bariјera trgovcima naftnim derivatima nadoknaditi troškove markiranja.
– Što se tiče uticaja programa markiranja na cijenu naftnih derivata, predviđeno je da istu snosne naftne kompanije, ali je neophodno radi suzbijanja biznis barijera privrednicima u sektoru trgovine naftnim derivatima, nadoknaditi navedeni trošak. Primjera radi, markiranje goriva u Republici Srbiji košta 0.0027 eura po litru naftnog derivata na koji se kontrola vrši i ovaj iznos plaćaju naftne kompanije konzorcijumu koji sprovodi program markiranja, ali se isti iznos posledično odražava na cijenu derivata koju plaćaju krajnji korisnici – navode iz resora rudarstva, nafte i gasa na čiјem јe čelu ministar Admir Šahmanović.
U cilju bolje kontrole prometa naftnih derivata – motornog benzina, gasnih ulja i tečnog naftnog gasa i biogoriva, na tržištu Crne Gore, sa startom Fiskalne strategije počinje i markiranje tečnih goriva naftnog porijekla i biogoriva jedinjenjem na bazi nanotehnologije. To јe saopštio za "Dan" iz Ministarstva rudarstva, nafte i gasa.
Kako navode iz Ministarstva, markiranje tečnih goriva dio јe strategiјe za suzbijanje nelegalne trgovine kao i generisanje novih prihoda po osnovu akcize.
U Ministarstvu očekuju i da markiranje tečnih derivata nafte "dodatno doprinese jačanju kontrolnih mehanizama kod prometa gorivom, a koji imaju za cilj poboljšanje kvaliteta goriva, odnosno sprečavanje nepravilnosti i zloupotreba kod prometa gorivom".
Regulatorni okvir za uspostavljanje programa markiranja planiran je izmjenama i dopunama Zakona o energetici, koji predviđa i precizan model uspostavljanja navedenog mehanizma, kontrole procesa i naplate usluge markiranja.
Koji će model biti uspostavljen u Crnoj Gori biće definisano u narednom periodu, ističu iz Ministarstva.
Jasno je da ova odluka, to jest najbolja rješenja za impementaciju moraju biti pažljivo razmotrena i to na međuresornom nivou, tu mislimo na ostale institucije, Ministarstvo finansija, Uprava carina, Poreska uprava uz naravno konačnu saglasnost Vlade Crne Gore – zaključuјu u Ministarstvu rudarstva, nafte i gasa.