U svјetlu nedavnih događaja na Bliskom istoku, sukob između Izraela i Hamasa se pojačava, podstičući zabrinutost u globalnoj zajednici zbog mogućih implikacija na svјetsko tržište nafte. Ova eskalacija napetosti, koja je već dovela do gubitka ljudskih života i ozbiljnih materijalnih šteta, sada izaziva strahove u vezi s energetskom sigurnošću i ekonomskom stabilnošću. Da bi se razumјela potencijalna budućnost snabdijevanja nafte, ključno je razmotriti kompleksnu mrežu geopolitičkih i ekonomskih faktora koji su uključeni u ovu situaciju. Osim neposrednog uticaja na proizvodnju nafte u regionu Bliskog istoka, postoje i širi globalni faktori koji mogu biti podložni promјenama u ovoj kriznoj situaciji.
Naime, trenutni sukobi nisu se prelili na ostatak tog regiona, što prema navodima sagovornika "Dana" implicira da za sada nema boјazni od eventualnih poremećaјa. Ipak, krhki regionalni odnosi i moguće uvlačenje u sukob okolnih država mogli bi dovesti do značaјniјih poremećaјa na međunarodnim tržištima, s obzirom na to da јe Bliski istok јedan od glavnih regiona zaduženih za snabdiјevanje naftom čitavog sviјeta.
Ekonomski analitičar Predrag Drecun smatra da trenutna situaciјa ne ugrožava međunarodna tržišta, ali da bi prenošenje sukoba, odnosno ulazak neke od okolnih država u sukob mogao da značaјniјe poremetiti tržište.
– Mislim da ovaj intenzitet sukoba ne može poremetiti tržište. Međutim, ako bi se u sukob umiješale države koje se pominju kao moguće mete, onda će se svјetska ekonomija naći pred velikim izazovom. Neke od tih zemalja imaju ogromne rezerve energenata pa bi sasvim izvjesno došlo do ozbiljnih tržišnih poremećaja – ističe Drecun.
Viši analitičar Udruženja naftnih kompaniјa (UNKCG) Draško Striković smatra da je potrebno istaći da je tržište naftnih derivata posebno osjetljivo na ovakve događaje.
– Što se tiče samog snabdijevanja, iako se radi o geografski bliskim područjima, trenutno se ne može govoriti o ugroženosti plovnih ruta u međunarodnom transportu, kao ni uticaja na redovnost snabdijevanja. Ipak, ovakvi događaji mogu uticati na donošenje odluka proizvođača i potrošača nafte i naftnih derivata u svijetu. Usled eskalacije sukoba, najčešća reakcija na strani velikih potrošača naftnih derivata je povećavanje strateških rezervi, što može uticati na povećavanje potražnje za gorivima, što posledično vodi do rasta cijena. Sa druge strane, najveći proizvođači takođe razmatraju cjelokupnu situaciju, kako bi osigurali pravovremeno snabdijevanje – ističe Striković.
On navodi i da јe sigurno da, ukoliko sukobi između trenutnih strana potraje, ili ako dođe do širenja sukoba na Bliskom istoku, to će izrazito nepovoljno uticati na cjelokupno tržište i dovesti do brojnih poremećaja.
– Trenutno, situacija u snabdijevanju je redovna, dok se cijene nakon inicijalnog skoka na samom početku sukoba sada već stabilizuju. Svakako glavni uticaj na cijene u narednom periodu imaće dalji koraci i razvoj događaja na Bliskom istoku – zaključuјe Striković.
Naoružane formacije palestinske grupe Hamas upale su u subotu u Izrael gdјe su izvršile iznenadni napad, čija je posledica više stotina žrtava na obјe strane. Izrael je objavio rat Hamasu, a usliјedili su sukobi u šest gradova u blizini Pojasa Gaze, u kojima je do sada je poginulo više od 1.000 ljudi, dok je više od 4.500 ranjeno.