Ilustracija / - SHUTTERSTOCK
08/12/2024 u 11:55 h
Dan.Dan.
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

I pored sankcija raste robna razmjena EU, ali i Crne Gore, sa Rusijom

Uprkos sankcijama koje su zemlje Evropske unije uvele Rusiji zbog njene agresije na Ukrajinu, određene članice EU i dalje ostvaruju značajnu trgovinsku razmjenu s Rusijom.

Prema podacima iz septembra 2024. godine, Italija je postala najveći trgovinski partner Rusije među zemljama EU, prestigavši Njemačku po prvi put od marta ove godine. Vrijednost trgovinske razmjene između Italije i Rusije u tom mjesecu porasla je za 25% na 768 miliona eura. Italijanski izvoz u Rusiju povećan je za trećinu, dostigavši 427,1 milion eura, dok je ruski izvoz u Italiju porastao za 17% na 340,9 miliona eura.

Njemačka, koja je dugo bila glavni trgovinski partner Rusije u EU, zabilježila je trgovinski promet s Rusijom od 720 miliona eura u septembru 2024. Francuska je u istom periodu povećala trgovinsku razmjenu s Rusijom za 29%, dostigavši 469 miliona eura. Mađarska je ostvarila rast od 22% na 451 milion evra, dok je Holandija zabilježila povećanje od 12% na 437 miliona eura. Trgovina Rusije s Belgijom porasla je 1,6 puta, dostigavši 419 miliona eura.

Ovi podaci ukazuju na to da, uprkos političkim pritiscima i sankcijama, ekonomski interesi i dalje igraju značajnu ulogu u održavanju trgovinskih veza između Rusije i pojedinih zemalja EU. Međutim, treba napomenuti da se ukupna trgovinska razmjena između Rusije i EU značajno smanjila u posljednjoj deceniji. U prvom tromjesečju 2024. godine, trgovina između Rusije i EU iznosila je 17,8 milijardi eura, što je četiri puta manje u poređenju s istim periodom 2014. godine, kada je iznosila 71,9 milijardi evra.

Važno je napomenuti da se trgovinska razmena između Rusije i EU kontinuirano mijenja usljed političkih i ekonomskih faktora, te je neophodno pratiti najnovije podatke kako bi se dobila precizna slika trenutne situacije.

Prema preliminarnim podacima Uprave za statistiku Crne Gore (MONSTAT), ukupna spoljnotrgovinska robna razmjena Crne Gore za period januar–maj 2024. godine iznosila je 1.822,5 miliona eura, što predstavlja rast od 2,6% u odnosu na isti period prethodne godine. Izvoz robe imao je vrijednost od 251,5 miliona eura, dok je uvoz iznosio 1.571,0 miliona eura. Pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 16,0%, što je manje u odnosu na isti period prethodne godine kada je iznosila 22,3%.

Međutim, detaljni podaci o trgovinskoj razmjeni između Crne Gore i Rusije za 2024. godinu nisu dostupni. Iako je Crna Gora tradicionalno imala određeni nivo trgovinske razmjene s Rusijom, uvođenje sankcija i geopolitičke tenzije su vjerovatno uticale na smanjenje obima te razmjene.

Crna Gora je pretrpjela ekonomske zbog uvođenja sankcija Rusiji, ali precizni podaci nisu dostupni. Ipak, prema izjavama ruskog ambasadora iz 2022. godine, gubici u turističkoj industriji Crne Gore zbog sankcija iznosili su oko 46 miliona eura.  Ovi podaci ukazuju na to da su sankcije imale negativan uticaj na određene sektore crnogorske ekonomije, posebno na turizam, koji je tradicionalno oslanjao na posjete ruskih turista.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
08. decembar 2024 11:58