- Usvajanje budžeta za 2025. ključno je za isplate uvećanih penzija, realizaciju kapitalnih projekata, sprovođenje evropskih i ostalih reformi, usmjerenih na unapređenje standarda građana i ekonomski razvoj države. Eventualna blokada parlamenta i privremeno finansiranje podrazumijeva da Ministarstvo finansija svim budžetskim korisnicima odobrava na mjesečnom nivou istu sumu novca kao u prethodnoj godini, što sprečava povećanje penzija po programa Evropa Sad 2, kao i povećanje srazmjernih penzija, od januara 2025. godine - navode u saopštenju.
Dodajud a u slučaju slučaju neizglasavanja Budžeta za narednu godinu, do kraja ove, ne bi bilo moguća ni realizacija novih kapitalnih projekata, čiji je početak planiran u 2025. godini.
- Istovremeno, privremeno finansiranje dovelo bi u pitanje realizaciju obaveza planiranih Reformskom agendom - Planom rasta za Zapadni Balkan. To znači da neusvajanjem Budžeta za 2025., do kraja decembra 2024., gubimo sredstva neophodna za sprovođenje reformi na evropskom putu Crne Gore. Neusvajanje Budžeta za 2025. godinu takođe bi onemogućilo zaduženje za vraćanje starih dugova. U tom slučaju država ne bi mogla da servisira obaveze, u iznosu od oko 800 miliona eura, prema domaćim i međunarodnim kreditorima, koji stižu na naplatu. Time bi bonitet Crne Gore bio ugrožen, što bi moglo voditi i smanjenju kreditnog rejtinga - navode u saopštenju iz kabineta premijera.
Ističu da na taj način bila bi ugrožena i likvidnost jer je iz depozita države moguće obezbijediti sredstva samo za izmirivanje obaveza do marta 2025. godine, imajući u vidu dinamiku otplate starih dugova.
-Pozivamo sve poslanike da prestanu sa blokadama i opstrukcijama institucija i da se fokusiraju na aktivnosti koje doprinose unapređenju standarda građana, vladavini prava i ubrzanju evropske integracije države - zaključuju u saopštenju.