/ ilustracija foto: željko šapurić
06/10/2022 u 12:02 h
Dan portalDan portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Konačnu riječ o namjeri preuzimanja Željezare ima EK

Ako bi se išlo na namjeru o kojoj se govori u medijima ovih dana, da (EPCG), koja je državno preduzeće, preuzme Željezaru, onda taj postupak ide u redovnu proceduru kod Agencije, naveo je Damjanović

Agencija za zaštitu konkurencije mora ispitati zakonitost postupka preuzimanja Željezare uz pomoć države, saopštio je predsjednik njenog Savjeta Dragan Damjanović i dodao da to može biti problematično iz ugla evropske regulative o državnoj pomoći i ispunjavanja uslova Poglavlja 8.

On je, gostujući u Jutarnjem programu TVCG, rekao da su Vlada i Ministarstvo finansija riješili da se u tom procesu kockaju.

"Ministarstvo nam se nije obratilo, pa će Agencija u postupku naknadne kontrole utvrditi činjenice. Već su pokrenute predispitne radnje i vidjećemo je li primijenjen princip tržišnog ulaganja i da li takva intervencije podliježe Zakonu o kontroli državne pomoći", kazao je Damjanović.

Kada je Željezara u pitanju, on smatra da je za državu najbolje da nakon izlaska privatnog partnera nađe novog koji bi preuzeo upravljanje fabrikom, bez ikakvih olakšica od države. U tom slučaju, to bi bio ugovorni odnos dva pravna lica i Agencija tu ne bi imala nadležnost.

“Ako bi se išlo na namjeru o kojoj se govori u medijima ovih dana, da Elektroprivreda (EPCG), koja je državno preduzeće, preuzme Željezaru, onda taj postupak ide u redovnu proceduru kod Agencije”, naveo je Damjanović.

On je podsjetio da za sve intervencije države u sektor ulaganja u industriju čelika, prema pravilima preuzetim u procesu pristupanja EU, konačnu riječ mora dati Evropska komisija (EK).

"Tako da u postupku da EPCG preuzme Željezaru, bićemo u obavezi da dobijemo mišljenje EK", rekao je Damjanović.

On je saopštio da je Poglavlje 8 – Konkurencija najzahtjevnije u ukupnom procesu.

"Jedan ovakav faul kada je u pitanju državna pomoć imali smo i sa Montenegro Airlinesom i plašim se da bi još jedan bio kap koja bi prelila čašu i evropski put Crne Gore izgledao bi krajnje neizvjesno", rekao je Damjanović.

On je dodao da bi odluka EPCG da preuzme Željezaru i uloži 15 miliona, a vjerovatno i više u modernizaciju pogona, a uz postojenje kreditnih aranžmana, ukoliko bi se pokazala kao loša, mogla da ugrozi finansijsku stabilnost kompanije i samim tim aktivira državne garancije koje su 100 odstotne.

"Vrlo su kompleksna pitanja i treba im se pristupiti ozbiljno, posebno što se radi o preduzećima od vitalnog značaja za crnogorsku ekonomiju i treba donositi odluke na bazi činjenica, a ne političkih vizija i poena", kazao je Damjanović.

On je dodao da razumije ugao gledanja zaposlenih u Željezari, ali Agencija je jedna od institucija koja učestvuje u ovom procesu i bitno je da i ona, kao i svi koji su uključeni, radi zakonito.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (3)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
This comment was minimized by the moderator on the site

Ко проба да потпише, виси на Теразијама, само напред

goran mijovic
This comment was minimized by the moderator on the site

Sunce ti žarko ovaj hoštapler umislio da je veći papa i od pape.

podbarac
This comment was minimized by the moderator on the site

Ovdje je problem što o važnim pitanjima za državu odluke donosi osoba koja nema Ustavnu nadležnost a građani Srbije su neobavješteni o svim dokumentima i predlozima do sada, potpisnim i nepotpisanim. Pažljivo slušam Aleka Silnog kako se godinama...

Ovdje je problem što o važnim pitanjima za državu odluke donosi osoba koja nema Ustavnu nadležnost a građani Srbije su neobavješteni o svim dokumentima i predlozima do sada, potpisnim i nepotpisanim. Pažljivo slušam Aleka Silnog kako se godinama izražava. Stalno se izražava potpuno neprimjereno izgovarajući riječi, Ja, Moje, Nisam. Čak se i monarsi u srednjem vijeku nikada nisu tako samoživo i sebično izražavali. Od najstarijih veremena Mesopotamije i Persije, vladari su koristili izraz Mi, Naše. To je zato što su od samog početka ljudske civilizacije shvatali da njihova vlast ima legitimitet samo ako je prihvatljiv za narod kojim vladaju. Oduvjek je psotojala čuvena rečenica "Vladar Voljom Bogova", "Miljenik Bogova". I tada a i sada svima je jasno da niko ne vlada sam od sebe i od svoje volje već mu moć daje pristanak naroda a vladarska sreća zavisi od više sile. Da Alek pazi kako se izražava i da se pridržava Ustava i da sastave tu nesretnu Vladu više jedanput a kako bi Vlada mogla da se bavi svojim poslom, to jedste da izvršava odluke najviše instance vlasti u državi a to je Skupština. Alek neka pazi jer ga osionost može skupo koštati pa može postati lik iz starogrčke tragedije.

Учитај више
NIKO99
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
27. april 2025 07:00