
Sa protesta bjelopoljskih malinara, održanog danas u podne ispred sjedišta Savjetodavne službe za biljnu proizvodnju-Ministarstva poljoprivrede upućen je poziv premijeru Dritanu Abazoviću i Vladi Crne Gore da im pomogne da riješe problem sa otkupom maline i zarobljenih 300 tiona maline. U suprotnom, kako su kazali u četvrtak, u 12 sati blokiraće kružni tok na Ribarevinama.
-Molili smo Vladu i Abatovića mjesecima da nam pomognu, kako se malinarstvo na sjeveru Crne Gore ne bi nestalo.Pokušavali smo da pomoć dobijemo i od lokalne uprave. Sve je bilo bezuspješno. Nama ništa drugo nije ostalo nego da ovu zemlju koju radimo i obrađujemo nastavimo da i dalje radimo. Nećemo sa nje otići i neće nas otjerati bilo koji nepromišljen pozez nekog od ministara i politika koje se dešavaju. Sjever je vječito služio kao ,,pačarva'' odakle su se prosule pare od evropskih fondova, kao što su Ifad Ipard a d a mi od njih ništa nemamo-kazao je ispred malinara Andrija Delić, predsjednik Udruženja malinara ..Maline Polimlja sjevera''.
-Zzatražen je pod hitno prijem kod premijera Abazovića, kako bi mu malinari iznijeli problem koji imaju, i da pomogne sjeveru u rešavanju problema, da nastave da rade sa malinama.
-Nećemo im dozvoliti da nam unište poslednju nadu i slamku da nešto radimo i izdržavamo svoje porodice. Malinstrsrtvo na sjeveru je socijalni program a ne da se mi obogatimo. Na žalost samo da preživljavamo. A Vlada je tu zbog nas ane mi zbog njih. A ne da nam daju mrvice –istakao je Delić, dodajući da je dosta više da svega što se dohvate poljoprivrednici na sjeveru a inistira Ministarstvo poljoprivrede propadne.
-Nema strategije razvoja poljoprivrede. Ubjeđivali nas da treba da sadimo krompir za čips, pa propade. isto tako propadoše i puževi, pa aronija.Malinarstvo je kažu odlično a mi mislimo da je sve daleko od odlučnog. Ova zemlja je prehranila mnoge i žalosno je što su mnogi otišli. A sjever je bio rasadnik za jetinu radnu snagu, od primorja do Evrope.
Malinari su ponoviči da nijesu zadovoljni trenutniom otkupnom cijenom od 2,3 eura, obzirom da su na početku rada se dogovorili za cijenu od 4,30 eura po jednom kilogramu.
-A sve u međuvremenu poskupjelo od 100 do 300 odsto.Mi samo tražimo da radimo da smo u blagom plusu. Zato je potrebno da Vlada dasredstva od oko pola miliona eura da se ovaj problem riješi-kazao je Delić.
Hladnjačari su juče dali podršku malinarima, kazujući da su spremni da idu na svoju štetu, samo da vlasnici malinjaka dobiju ono što im je obećano.
-Teška je situacija na tržištu maline, tako da rod iz prošle godine još nije prodat, ada je trenutna cijena 2,30 eura po kilogramu.Gubitak nas hladnjačara je po svakom kilogramu dva pi po eura i mi i malinari ovaj problem ne možemo prevazići bez pomoći države.Stoji 300 tona u hladnjačama-kazao je Bogić Nedović, vlasnik hladnjače Eko voće.
On je dodao da se o otkupnoj cijeni za ovu godinu ne može govoriti i da se ulazi u neizvjestan period.
-Zato treba sve uraditi da s emalinasrtvo sačuva. To je fabrika pod otvorenim nebom gdje se u sezoni zapošljava po dvije hiljade radnika i ostvaruje prihod od dva i po miliona eura. Državao malini kao izvoznoj robi mora da vodi računa.Mi smo spremni da u ovoj godini radimo bez profita samo da održimo malinasrtvo u životu-naglasio je Nedović.
Коментари (0)
Оставите свој коментар