Ministarstvo finansija objavilo je javni poziv za konsultacije povodom izrade Programa ekonomskih reformi (PER) za period od naredne do 2026. godine i pozvalo sve zainteresovane da do 15. novembra dostave predloge i sugestije.
Programom rada Vlade za ovu godinu predviđena je izrada PER-a za period od naredne do 2026. godine, a predlozi i sugestije se mogu dostavljati na mejl Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli..
PER za Crnu Goru predstavlja najznačajniji nacionalni strateški dokument u kontekstu ekonomskog dijaloga Crne Gore sa Evropskom komisijom (EK) i članicama Evropske unije (EU).
"PER je dokument u kome Vlada predstavlja ekonomsku politiku Crne Gore za narednu godinu i srednjoročni period i osnovu za ekonomski dijalog sa EK u procesu EU integracija. Na taj način Vlada kroz PER ima zadatak da mjere ekonomske politike gradi na ključnim razvojnim prioritetima definisanim najvažnijim strateškim dokumentima, kao i preporukama EK", naveli su iz Ministarstva.
Crna Gora učestvuje u pripremi PER-a počev od 2015. godine.
EK je u julu pozvala Crnu Goru da izradi PER slanjem smjernica za izradu dokumenta.
Dokument se sastoji iz tri ključna poglavlja - makroekonomski i fiskalni okvir i poglavlje o strukturnim reformama.
"Makroekonomski okvir sadrži srednjoročne makroekonomske projekcije – bruto domaći proizvod (BDP), inflacija, platni bilans. Poglavlje o fiskalnom okviru zasniva se na srednjoročnom fiskalnom okviru i budžetskim planovima za tri godine. U odnosu na prošlu godinu, novim smjernicama je analiza strukturnih reformi podijeljena u tri oblasti, umjesto dosadašnjih 13, i za svaku od tri oblasti treba identifikovati najviše dvije prioritetne strukturne reforme, što ih ukupno može biti šest, umjesto dosadašnjih 20", objasnili su iz Ministarstva.
Navedene oblasti su konkurentnost, održivost i otpornost i ljudski kapital i socijalne politike.
- Kao doprinos ispunjavanju prioriteta koji se odnose na ekonomski dijalog sa EK i članicama EU, a u vezi sa pripremom ovog važnog dokumenta, nalazimo veoma značajnim zainteresovanost i komunikaciju sa predstavnicima međunarodnih organizacija, predstavnicima privatnog sektora, civilnog društva, NVO sektora, akademske zajednice, lokalne samouprave, građana i ostalog dijela civilnog društva - navode iz Ministarstva.
Tematika obuhvaćena PER-om za period od naredne do 2026. godina biće predmet širokog konsultativnog procesa sa najvažnijim zainteresovanim stranama u društvu, već u početnoj fazi izrade dokumenta.
Iz Ministarstva su najavili da će u srijedu biti organizovan okrugli sto sa zainteresovanim stranama, u hotelu Ramada.
- Takođe, konstatujemo da proces pripreme ovog dokumenta nije započet pravovremeno, jun/jul ove godine, pa time ni konsultacije sa zainteresovanim stranama nijesu održane u septembru, kako je uobičajena praksa. Zato molimo za razumijevanje zbog kratkih zadatih rokova - rekli su iz Ministarstva.
Aktivnosti koje se odnose na pripremu PER-a će u radu ministarstava i Vlade imati poseban prioritet, kako bi rokovi prema EK biti ispoštovani.
Proces izrade PER-a podržan je kroz projekat Jačanje transparentnog i odgovornog upravljanja javnim finansijama u Crnoj Gori, koji podržava Ministarstvo finansija Slovačke, a sprovode crnogorski resor finansija i Kancelarija Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).
Više detalja i prilozi dokumenata mogu se pogledati na sajtu Ministarstva.