Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде је током 2021. године припремило Предлог IPARD III програма за програмски период 2021-2027. година и тај предлог је крајем децембра 2021. године званично доставило Европској комисији на разматрање и усвајање. Достављању овог документа претходила је континуирана комуникација са Европском комисијом и заинтересованим странама, те је у складу са сугестијама Комисије IPARD III програм и сачињен.
-Ради ближег информисања јавности напомињемо да су Албанија, Сјеверна Македонија, Србија и Турска, у септембру мјесецу 2021. године кандидовале своје предлоге програма који су недавно усвојени од стране Европске комисије. И поред тога што је Црна Гора свој Предлог програма доставила крајем децембра 2021. године, ниједног тренутка није доведено у питање усвајање ИПАРД ИИИ Програма, нити средства која ће бити стављена на располагање црногорској пољопривреди. Шта више, ни земље којима је ИПАРД ИИИ програм недавно усвојен, не планирају да у овој години користе средства намијењена за 2021. годину, већ да искористе преостала расположива средства из IPARD II програма која се формално могу користити до краја 2023. године. С тим у вези, интерес свих земаља региона, а и Црне Горе, јесте што већа искоришћеност средства из периода 2014-2020. година, а што ће бити случај и са Црном Гором- наводе у саопштењу.
Битно је истаћи да је Програмом рада Владе предвиђено усвајање овог документа за II квартал 2022. године. Дакле динамика усвајања програма тече планираним током.
-Полазећи од тога да су због објављивања информација, да су ИПАРД програми за Албанију, Сјеверну Македонију, Србију и Турску усвојени од стране Европске комисије, појавили наводи да Црна Гора свој ИПАРД ИИИ програм није кандидовала ради његовог усвајања, ово министарство је дужно да потпуно и тачно информише јавност и саопшти да ти наводи нијесу тачни, већ је то учињено како је и наведено-наводе у саопштењу.
Додају:"Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде је увијек било и биће поуздан партнер црногорским пољопривредним произвођачима и нашим партнерима из Европске комисије са којима службеници Министарства скоро свакодневно комуницирају и улажу труд да испуне све услове који су пред нама са циљем да нашим пољопривредним произвођачима пружимо могућност да користе издашна средства из претприступних фондова Европске униј".
-Дакле, нема разлога за забринутост будући да је Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде поступило у свему у складу са планираним обавезама и сачинило Предлог ИПАРД ИИИ програма, који је званично достављен Европској комисији и очекујемо да његово усвајање буде након усаглашавања са евентуалним сугестијма и коментарима од стране ЕК. Остајемо посвећени да испунимо све услове који произилазе из преговарачког процеса са Европском унијом, да све изазове превазиђемо и да покажемо нашим пољопривредним произвођачима, цјелокупној јавности и партнерима из Европске комисије, да се и изазовним временима и сложеним условима могу постићи очекивани резултати- поручују у саопштењу.