Posječena stabla / -D.J.
10/07/2021 u 09:20 h
Draško MilačićDraško Milačić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Ministarstvo poljoprivrede: Opštinama uskratiti prihode od koncesija

Lokalne samouprave dobijaju 70 odsto od naknada za korišćenje šuma, a od dobijenih prihoda ništa ne vraćaju ni u jednom sektoru šumarstva i drvoprerade. Postojeći model izdvajanja dijela prihoda od korišćenja šuma lokalnim samoupravama je neodrživ, smatraju u Ministarstvu poljoprivrede

Reforma sektora šumarstva nije sprovedena ni u 2020. godini, iako je rok za realizaciju bio kraj 2019. godine, najviše iz razloga što nijesu riješeni odnosi u pogledu finansiranja sektora šumarstva, odnosno smanjivanja iznosa od 70 odsto finansijskih sredstava od naknada za korišćenje šuma koji se dodjeljuje lokalnim upravama, koje od dobijenih prihoda ništa ne vraćaju ni u jednom segmentu sektora šumarstva i drvoprerade.

– Prema analiziranim podacima, mišljenju svih relevantih stručnjaka iz ove oblasti koji su učestvovali u izradi sektorskih studija za potrebe reforme sistema gazdovanja šumama i uporednim iskustavima iz okruženja i zemalja EU, postojeći model izdvajanja dijela prihoda od korišćenja šuma lokalnim samoupravama je neodrživ. Dakle, ovo pitanje i dalje stoji otvoreno i treba ga rješavati u najskorijem periodu jer u suprotnom sektor šumarstva i dalje neće imati sredstava za ulaganje u neophodne šumskouzgojne radove i zaštitu šuma, kao ni za kontinuirano planiranje, što dalje može samo dodatno destabilizovati stanje šumskih resursa u Crnoj Gori – piše u izvještaju o realizaciji akcionog plana za sprovođenje revidovane Strategije razvoja šumarstva za 2020. godinu.

Vlada je krajem oktobra 2018. godine donijela revidovanu Strategiju razvoja šumarstva za period 2019–2023. godine sa akcionim planom za sprovođenje Strategije za period 2019–2020. i zadužila Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede da prati realizaciju aktivnosti iz Akcionog plana i da o tome izvještava Vladu na godišnjem nivou.

Aktivnosti planirane preambiciozno

Posmatrano sa aspekta ostvarivanja planiranih aktivnosti u 2020. godini, čija je realizacija započela u 2019. godini a završetak predviđen do kraja 2020. godine, konstatuje se da od ukupno tri planirane aktivnosti dvije nijesu realizovane dok je jedna djelimično realizovana. Od ukupno pet aktivnosti takođe započetih u 2019. godini a čija je realizacija planirana kontinuirano tokom ukupnog vremena važenja Strategije, tokom 2020. godine tri aktivnosti nijesu realizovane dok je jedna realizovana i jedna djelimično realizovana

– Vezano za aktivnosti započete u 2020. godini, predviđeno je započinjanje pet aktivnosti u okviru tri operativna cilja Strategije, a čija realizacija je planirana kontinuirano u toku trajanja njenog važenja. U vezi sa tim, u izvještajnom periodu tri aktivnosti nijesu realiziovane, jedna je realizovana i jedna djelimično realizovana – piše u dokumentu.

Međutim, kada se sve sumira, može se zaključiti da su određene aktivnosti planirane ambiciozno, ne samo zbog ograničenog pristupa finansijskim sredstvima, već i zbog nedostatka kadrovskih kapaciteta, koji su neophodni za ispunjenje aktivnosti iz pomenutog akcionog plana, a još više i za sprovođenje Strategije u cjelosti u preostalom periodu realizacije.

U dokumentu koji je Vlada usvojila na sjednici u četvrtak, navedeno je da je akcionim planom za 2020. godinu predviđena realizacija 3,3 miliona eura, od čega se najveći dio planiranog iznosa odnosio na donacije uz napomenu da ukoliko se ne obezbijedi donatorska podrška, troškovi neće biti obezbjeđeni iz budzeta u planiranom iznosu (1.350.000 eura), na investicije i troškove od strane privatnog sektora (640.000 eura), zatim na troškove funkcionisanja državnog preduzeća za gazdovanje šumama u 2020. godini (490.000 eura), sredstava od 350.000 eura se odnose na troškove budzeta, dok se dio sredstava u iznosu od 180.000 eura odnosi na subvencije i iznos od 120.000 eura od vlasnika privatnih šuma.

– U odnosu na taj plan, utrošena finansijska sredstva za realizaciju akcionog plana u izvještajnom periodu iznosila su 737.840 eura. Najviše finansijskih sredstava utrošeno je od strane privatnog sektora, i to za investicije u drvopreradu, dok je drugi značajan dio utrošen za pošumljavanje šuma degradiranih šumskim požarima, zahvaljujući dodatno opredijeljenim sredstvima iz budzetskih rezervi za sprovođenje plana sanacije opožarenih površina za period 2019–2021. Analizom utrošenih sredstava može se konstatovati da je realizacija utrošenih sredstava iznosila 22,4 odsto – piše u dokumentu koji je pripremao resor ministra poljoprivrede Aleksandra Stijovića.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
27. april 2025 02:01