
Kada bi građani slijepo vjerovali svemu što im pričaju političari, funkcioneri, privrednici..., vjerovatno bi pomislili da žive u Luksemburgu ili možda u, premijeru omiljenom, Singapuru. Ali, kada se njihove izjave, najave i saopštenja provjere ili analiziraju, najčešće se dobije drugačija slika od one koju imaju građani kada čuju jednu stranu priče.
Sličan slučaj je i sa poslovanjem državne kompanije "Plantaže", koja je medijima plasirala saopštenje pod naslovom "Kompanija Plantaže bilježi najbolji poslovni rezultat u posljednjih nekoliko godina uprskos izazovima". Većina građana, kada vidi takav naslov, pomislila bi da "Plantaže", narodski rečeno, ne znaju šta će s parama, dok im nijedna dlaka na glavi ne bi pomislila da su treći kvartal završili sa 1,2 miliona minusa, a da im je akumulirani gubitak na kraju septembra čak 47 miliona eura.
Prihodi od prodaje "Plantaža" za devet mjeseci ove godine iznosili su malo preko 20 miliona eura, što je za 1,3 miliona eura više u odnosu na isti period lani, i to je povećanje od preko šest odsto. Troškovi poslovanja preduzeća iznosili su 15,2 miliona, što je za 740 hiljada eura više u odnosu na treći kvartal 2023. godine.
Troškovi zarada iznosili su 9,4 miliona eura i u odnosu na prošlu godinu uvećani su za 1,7 miliona eura.
Poslovni rezultat, bez troškova kamata bio je minus od 352 hiljade eura, što je za skoro 3,1 milion eura bolji rezultat u odnosu na prošlu godinu. Troškovi kamata iznosili su 784,5 hiljada eura.
Minus od 1,2 miliona eura na kraju trećeg kvartala je za 3,2 miliona bolji rezultat u odnosu na isti period lani i u gotovo istom iznosu bolji i u odnosu na ranije godine, ali je pitanje da li se takvim rezultatima treba hvaliti u javnosti, kao što je to učinila kompanija "Plantaže", koja na kraju septembra ima akumulirani gubitak u poslovanju, što je ukupni gubitak od osnivanja preduzeća, 47 miliona eura.
Uz to, dugoročna rezervisanja i obaveze "Plantaža" iznose 9,8 miliona eura, a kratkoorčna rezervisanja i obaveze 34,2 miliona eura. Kada su u pitanju potraživanja, kratkoročna iznose 3,1 milion, a dugoročna 1,7 miliona eura.
U "Plantažama" je krajem juna smijenjeno četvoro članova odbora direktora (OD), među kojima je bio i predsjednik OD Nebojša Vuksanović. Umjesto njega, na čelo OD-a je došao Nikola Tripković, a u tom tijelu su još i Boris Boričić, Milan Drakić, Ivana Cvijović, Darko Rašović, Stevan Raičević i Nikola Perišić.
Novi menadžment kompanije, u kojoj je izvršni direktor Igor Čađenović, predstavio je rezultat u trećem kvartalu, kao što smo i naveli, kao najbolji u poslednjih nekoliko godina, s tim što nisu precizirali kada su poslednji put "Plantaže" imale bolji rezultat na kraju trećeg kvartala.
– Rezultati ukazuju na kontinuirani rast i svestrani napor da se, kroz racionalizaciju troškova i unapređenje svih segmenata poslovanja, stvori osnov za stabilno i profitabilno poslovanje u budućnosti. Iako je neto rezultat još uvijek negativan, ostvareni poslovni rezultat predstavlja najbolje postignuće u posljednjih nekoliko godina, što dodatno osnažuje napore uprave i potvrđuje strateški usmjereni put kompanije. EBITDA rezultat, kada se isključe rashodi kamata i trošak amortizacije, pozitivan je i iznosi 2,8 miliona eura, što dodatno potvrđuje efikasnost mjera koje kompanija sprovodi u cilju optimizacije operativne efikasnosti. U apsolutnim brojkama, nivo prihoda za devet mjeseci ove godine najviši je u posljednjih deset godina, sa rastom od šest odsto u odnosu na prošlu godinu. Prihodi od prodaje flaširanih proizvoda na svim tržištima zabilježili su rast od 11 odsto. Tržište sa najvećim učešćem je domaće tržište, gdje je zabilježen rast od 8 odsto, dok je na međunarodnim tržištima ostvaren rast od 14 odsto. Kod ostalih kategorija ističe se i rast prihoda uslužnih djelatnosti, ugostiteljstva i vinskog turizma – naveli su u saopštenju.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar