
Preko programa ekonomskog državljanstva, do sada je u budžet Crne Gore kroz takse uplaćeno 29.000.000 eura, pokazuju podaci Agencije za investicije dostavljeni "Danu".
Takođe, na račun za manje razvijene opštine do sada su uplaćena 22.000.000 eura, i taj novac do sada nije trošen, a gotovo dva puta veći je iznos na ESCROW računu, odnosno računu za aplikacije koje su u proceduri.
Kako ističe direktor Agencije Mladen Grgić, ako se uzme u obzir finansijski pokazatelji, te da su investicioni projekti do sada prihodovali nešto više od 46 miliona eura, možemo biti zadovoljni.
– Ipak, čini se da smo uz bolju administrativnu pripremljenost i više konzistentnosti prilikom primjene odluke, mogli ostvariti i bolje rezultate. U pripremi analize sredinom prošle godine, Agencija je smatrala da program treba produžiti za period tokom koji je stagnirao, zbog kašnjenja u izdavanju licenci, nemogućnosti dobijanja državljanstva za djecu mlađu od 18 godina i interupciju nastalu kovidom. Zbog pomenutih problema i slabe promocije, vladalo je slabo interesovanje za program, što je moglo dovesti do obustave investicionih projekata na sjeveru – istakao je Grgić.
On navodi i da su upoznati sa negativnim stavom EU, zbog čega je Vlada i najavila da neće nastavljati program nakon 31. decembra 2022. godine.
– Iako razumijemo zabrinutost EU institucija, treba napomenuti da Vlada nije dobila nijednu konkretnu zamjerku koja se tiče dobitnika ekonomskh pasoša, što govori da se radi o izuzetno kontrolisanom procesu. Nakon krize izazvane ratom u Ukrajini, uvedene su dodatne mjere, a s obizrom na broj aplikacija, vjerujemo da se završetkom projekta, neće ugroziti investicioni ciklus započet na sjeveru, dok će prikupljena sredstva biti dovoljna za unapređenje infrastrukture – navodi Grgić.
Ukupno su primljena 753 zahtjeva, odnosno 2.434 sa članovima porodica.
– Do sada je odobreno 447. Među primljenim, najbrojniji su državljani Rusije njih 1.211, Kine 257, Libana 81, Ukrajine 54, SAD-a 151, Južnoafričke Republike 114, Saudijske Arabije 57, Indije 56, dok među aplikantima ima i državljana Australije, UAE, Japana, Kazahstana, Meksika, Filipina, Kanade, Poljske, Turske... – kazao je Grgić.
Zahtjev za dobijanje ekonomskog državljanstva podnosi se preko agenta za posredovanje, a provjeru vrši agent za ocjenu međunarodne podobnosti.
– Kada Agencija izda potvrdu o administrativnoj usaglašenosti dokumentacije, dokumentaciju prosleđuje na provjeru agentu za ocjenu međunarodne podobnosti (C-RM i EXIGER), koji su taj posao dobili na međunarodnom tenderu – navodi Grgić.
Potom utvrđuju da aplikant i povezana lica nemaju kriminalni dosije u državi porijekla ili državi u kojoj je stekao državljanstvo ili boravište, da nije izvršio krivično djelo u Crnoj Gori, nije optužen pred Međunarodnim krivičnim sudom, da se ne nalazi na Interpolovoj ili Europolovoj potjernici, da kompanije u kojima je osnivač nije osuđena za privredne prestupe niti im je zabranjena djelatnost u poslednjih pet godina, da ne predstavlja opasnost po nezavisnost i nacionalnu bezbjednost, da nije optuživan za terorizam i finasiranje terorizma, zločine protiv čovječnosti, da ima dokaz o porijeklu novca...
– Agent je obavezan da provjeri političku izloženost, a potom dostavlja pisani izvještaj sa pozitivnom ili negativnom ocjenom. Kada nadležni organ utvrdi ispunjenost kriterijuma, podnosi izvještaj premijeru, a onda se obavještava se aplikant – ističe Grgić.
Aplikant je onda dužan da izvrši uplatu sa ESCROW računa na račun namijenjen za razvoj manje razvijenih opština i na račun investitora.
– Aplikant može steći crnogorsko državljanstvo ako je izvršio uplatu 15.000 eura, 10.000 po članu porodice za najviše četiri i 50.000 za svakog sledećeg člana. Ako je na ESCROW račun položio iznos od 100.000 eura za razvoj manje razvijenih opština i 100.000 eura za razvoj inovacione politike. Moguće je i da na ESCROW račun položi iznos od najmanje 450.000 eura, za projekat u Podgorici ili primorskom regionu ili najmanje 250.000, za projekat u sjevernom ili središnjem regionu – zaključuje Grgić.
Коментари (0)
Оставите свој коментар