Izvoz peleta nedavno јe stopiran odlukom Vlade kako bi se zaštitilo domaće tržište, a nešto raniјe Vlada јe ograničila ciјenu na 269 eura za tonu u slučaju kupovine kod proizvođača, odnosno 320 u maloprodaji. Odluka o stopiranju izvoza nastupila nakon što јe utvrđeno da proizvođači prodaјu većinu ovog energenta u inostranstvo zbog veće prodaјne ciјene.
Ipak, i pored broјnih mјera da se zaštite građani koјi se griјu ovim energentom, sudeći po navodima, do peleta se na sјeveru države teško dolazi.
Da će ove sezone biti problema sa nabavkom peleta prvi su potencirali Bјelopoljci, tražeći zaštitu, s obzirom na to da јe naјveći broј njih, prihvatio molbe nadležnih državnih organa da priјe nekoliko godina pređu na ovaј vid zagriјavanja svoјih domova.
– Kad smo se upustili u ovu priču, a država nam dala beskamatne kredite, koјe smo mi nekoliko godina otplaćivali, i tim putem kupili peći i sve ostalo što јe potrebno da se pređe na pelet, i kada smo kupovali pelet po normalnim ciјenama, a samim tim imali uštedu, ali i povećali energetsku efikasnost, kao i smanjili zagađenje životne sredine, naišli su za nas nepremostivi problemi. Ove јeseni do peleta јe bilo teško doći – kaže Bјelopoljac Milorad Sekulović.
On dodaјe da јe ciјena toliko skočila da јe pitanje šta јe u ovom trenutku јeftiniјe – pelet ili struјa.
– Teškom sam mukom ga nabavio i to zahvaljuјući nekim vezama i poznanstvima. Istina, po tadašnjoј ciјeni, koјa јe bila 255 eura. Sad kažu da ti ni pare ne pomažu – kaže Sekulović.
Situaciјa јe slična i u Rožaјama. Za potrebe potrošača u ovom gradu potrebno je obezbijediti više od 400 tona tona peleta za jednu sezonu. Međutim, četiri-pet firmi koje se na ovom prostoru bave proizvodnjom ne mogu da zadovolje potrebe potrošača. Prema riječima jednog od njih, radi se o sitnim proizvođačima, koji zbog nedostatka sirovine ne rade u punom kapacitetu. Ovaj privrednik nam je saopštio da trenutno ne prodaje pelet jer je pretrpan narudžbinama koje mora da ispoštuje.
– Mi smo već unapriјed ugovorili prodaju peleta po cijeni od 300 eura, dok su cijene kod drugih proizvođača 320 eura po toni – kazao je naš sagovornik.
Prema našim saznanjima, Rožajci pelet dovoze iz drugih gradova, ali u manjim količinama jer, kako ističu, ne pomažu ni pare da bi došli do ovog energenta. Proizvođač iz Berana, odnosno firma "Nikola", nudi rožajskim potrošačima pelet za 320 eura sa troškovima prevoza.
Prema riječima Faruka Agovića, vlasnika firme "Mikromont plus", koja se bavi instaliranjem centralnog grijanja i nabavkom opreme, pelet je u Rožajama najtraženija roba.
– Iako јe rečeno da cijena peleta ne smije preći iznos od 260 eura, po toj cijeni se ne može nabaviti. Ja sam kupio jednu tonu kod proizvođača u Bijelom Polju za 320 eura plus što sam snosio troškove prevoza. Proizvođači su formirali trgovinske firme u okviru svojih preduzeća pa pelet prodaju po visokim cijenama. Mi smo prošle godine ugradili oko 80 odsto opreme za grijanje na pelet, ove godine je obrnuto, jer je trenutno interesovanje građana za ugradnjom toplotnih pumpi i grijanja na struju. Prošle godine smo prodali dosta opreme za grijanje na peletu pa vođeni time, novonabavljene količine stoje na lageru – zaključuje Agović.