Na sastanku je razgovarano o modelima saradnje CBCG i IFC, kao i o aktivnostima u okviru petogodišnjeg Partnerskog okvira grupacije Svjetske banke za Crnu Goru, čije se usvajanje očekuje do kraja godine.
Šef kancelarije IFC je kazao da Partnerski okvir za period 2025-2029. predviđa podršku malim i srednjim preduzećima u pristupanju finansiranju kroz savjetodavnu i finansijsku saradnju sa bankama i nebankarskim kreditnim institucijama u Crnoj Gori. Ridžalović je takođe istakao da će IFC nastaviti da podstiče regionalne platforme i podržava crnogorski privatni sektor u postizanju održivog ekonomskog rasta i otpornosti na klimatske promjene, posebno u sektoru energetike, turizma i poljoprivrede.
- IFC će razmotriti i mogućnost direktnog finansiranja projekata plavog i zelenog turizma, nastojeći da privuče i zadrži privatne investicije u ugostiteljskom sektoru, sa posebnim fokusom na projekte sa većim potencijalom za promovisanje ekološke održivosti - kazao je Ridžalović.
Guvernerka Radović se zahvalila na dosadašnjoj podršci IFC crnogorskom finansijskom sektoru, te iskazala spremnost za intenziviranje saradnje na području održivog finansiranja u Crnoj Gori.
Guvernerka je izrazila očekivanje da IFC da svoj doprinos u zaokruživanju regulatornog okvira koji bi osigurao da u sve buduće projekte finansiranja budu uključeni elementi održivog razvoja.
- Centralna banka je izuzetno posvećena podsticanju zelenog i održivog finansiranja i smatramo da je kvalitetna saradnja sa međunarodnim partnerima od suštinskog značaja za postizanje ovog cilja - istakla je guvernerka Radović.
IFC je članica grupacije Svjetske banke i najveća globalna razvojna institucija usmjerena na privatni sektor u tržištima u razvoju. U fiskalnoj 2023. godini, IFC je plasirala rekordnih 43,7 milijardi dolara za privatne kompanije i finansijske institucije u zemljama u razvoju.