Državna revizorska instituciјa (DRI) započela јe reviziјu uspјeha "Efikasnost procesa legalizaciјe bespravnih obјekata na područјu glavnog grada Podgorice za period od 2007. do 2023. godine", kazao јe za "Dan" član Senata i rukovodilac sektora za reviziјu uspјeha DRI Branislav Radulović.
– Cilj revizije je da se utvrdi da li su obezbijeđeni adekvatni preduslovi da se proces formalizacije neformalnih objekata odvija na odgovarajući način i da li su postojeće mjere efikasne u pogledu rješavanja pravnog statusa i unapređenja stanja neformalnih naselja i u tom pogledu novo rukovodstvo Glavnog grada je pokazalo izuzetno interesovanje za predmetnu reviziju. Posljednji javni podaci iz novembra 2022. govore da su za legalizaciju bespravno sagrađenih objekata opštinama podnijeta ukupno 56.353 zahtjeva, od čega su legalizovana njih 2.722, iz čega jasno proizilazi da se proces ne odvija odgovarajućom dinamikom – istakao јe Radulović.
Zbog ekonomičnosti procesa, kako јe kazao, DRI je reviziju teritorijalno ograničila na područje glavnog grada.
– Naravno svaka jedinica lokalne samouprave ima svoje specifičnosti po predmetnom pitanju, naročito kada je riječ o formalnom statusu objekata koja se nalaze u zoni Morskog dobra ili Unesko zaštićenim područjima, ali DRI očekuje da će izdate biti sistemskog karaktera i odnositi se na cjelokupnu teritoriju Crne Gore – poručio јe Radulović.
• DRI već duže drži u fokusu temu državne imovine. Da li ima novih aktivnost po tom pitanju u 2023. godini?
– To je izuzetno važna tema i u postupku smo vršenja revizije uspjeha "Upravljanje Registrom nepokretnosti državne imovine". Od donošenja Zakona o državnoj imovini 2009. godine DRI je dva puta vršila revizije u oblasti državne imovine.
U Izvještaju o reviziji koji je DRI objavila 2019. godine utvrđen je niz nepravilnosti, a koji se odnose na način i postupak evidentiranja državne imovine. Imajući u vidu značaj tačnog i sveobuhvatnog popisa državne imovine, koji će predstavljati pouzdanu osnovu za donošenje strategije upravljanja državnom imovinom po ugledu na zemlje članice EU, DRI je odlučila da Registar nepokretnosti državne imovine bude predmet revizorskih postupaka i u 2023. godini.
Uprava za katastar i državnu imovinu je, u periodu vršenja revizije, dostavila dokumentaciju na osnovu koje je moguće utvrditi da je preduzet određeni obim aktivnosti na popisu državne imovine i prvi put od kada je utvrđena važeća zakonska obaveza na portalu E-katastar javno objavila podatke o nepokretnostima u vlasništvu države. Planirano je da izvještaj o ovoj reviziji bude objavljen u prvoj polovini tekuće godine.
• Nedavno ste na Odboru za rodnu ravnopravnost najavili i reviziju rodno odgovornog budžetiranja.
– DRI je već sprovela i objavila reviziju "Uspješnost sprovođenja politike rodne ravnopravnosti u Crnoj Gori" i ocijenila da sprovođenje politike rodne ravnopravnosti u Crnoj Gori nije u dovoljnoj mjeri uspješno.
S obzirom na to da smo identifikovali nedostatke u sprovođenju i izvještavanju programskog (rodnog) budžetiranja, a u cilju podrške daljem unapređenju stanja u ovoj oblasti, DRI je pristupila regionalnom projektu u organizaciji Agencije UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN Women). S tim u vezi, potpisali smo Sporazum za sprovođenje paralelne revizije sa pet vrhovnih revizija regiona i već intenzivno radimo na vršenju revizije "Uspješnost sprovođenja rodno odgovornog budžetiranja" koja bi trebalo da se, pored nacionalnog, objavi i u formi zajedničkog izvještaja do kraja tekuće godine.