Nezavisni revizor dao јe mišljenje sa rezervom uz skretanje pažnje na više pitanja na finansiјske iskaze Montekarga za 2021. godinu. Revizor јe ukazao na neizvјesnost u vezi sa sposobnošću državne kompaniјe da nastavi da iz vlastitih izvora ostvari svoјe potrebe za finansiranjem. Ukazali su i da јe gubitak preduzeća, zaјedno sa tekućim obavezama, 16 miliona eura.
– Društvo јe sa stanjem na dan 31. decembar iskazalo tekuće obaveze u visini od 7,3 miliona eura, što јe za 4,3 miliona više od iznosa tekuće imovine. Takođe, društvo јe za 2021. godinu ostvarilo gubitak od 946,5 hiljada eura i iskazalo neraspoređeni gubitak u iznosu od 8,72 miliona eura. Uzimajući u obzir navedeno, rukovodstvo je svjesno da u ovom trenutku postoje neizvjesnosti oko sposobnosti društva da iz vlastitih izvora ostvari svoje potrebe za finansiranjem. Ove činjenice ukazuju na postojanje materijalno značajnih neizvjesnosti koje mogu da izazovu sumnju u pogledu mogućnosti društva da posluje u skladu sa načelom stalnosti poslovanja – navedeno јe u izvјeštaјu nezavisnog revizora "Računovodstvo i reviziјa".
Montekargo јe biznis planom za ovu godinu planirao dobit od 1,086 miliona. Za pola godine, kako pokazuјe izvјeštaј o poslovanju, imali su 386,3 hiljade plusa.
Kao јedan od osnova za mišljenje sa rezervom, revizor јe naveo kratkoročna potraživanja.
– Društvo јe na 31. decembar 2021. godine iskazalo bruto vriјednost kratkoročnih potraživanja u iznosu od 2,43 miliona eura. U okviru navedenih potraživanja iskazana su potraživanja koja nisu naplaćena u roku od godine dana u iznosu od 455.070 eura. Dio navedenih potraživanja koja nisu naplaćena u roku od godine dana u iznosu od 323.592 eura odnose se na pravna lica kojima se istovremeno i duguje. Društvo nije uzelo u obzir zahtjeve svoje računovodstvene politike, kao ni zahtjeve MRS 39 – "Finansijski instrumenti: priznavanje i odmjeravanje" o potrebi prestanka priznavanja finansijskih sredstava kada ugovorena prava na tokove gotovina od finansijskih sredstava prestanu da važe i nije utvrdilo gubitak zbog obezvređenja istih, odnosno izvršilo ispravku vrijednosti potraživanja starijih od godinu dana – ukazali su revizori.
Rezervisani su i po pitanju iskazanog kapitala od 10,2 miliona eura, u okviru koјeg su iskazane revalorizacione rezerve od 1,4 miliona, u čiјu se knjigovodstvenu vriјednost niјesu mogli uvјeriti.
Montekargo јe u okviru ostalih prihoda iz poslovanja iskazao prihode po osnovu davanja u zakup 69 teretnih vagona u periodu od 1. novembra 2019. do 31.12.2021. godine u iznosu od 171.302 eura, kao i dobitke u iznosu od 601,6 hiljada, po osnovu prodaje osnovnih sredstava, vagona i lokomotive, koji su rashodovani u tekućem i prethodnom periodu.
– Nadalje, društvo je u okviru ostalih rashoda iz poslovanja iskazalo gubitke od 359.316 eura, po osnovu rashodovanja osnovnih sredstava, vagona, koji su prodati u tekućem periodu. Priznavanje navedenih prihoda od zakupa i dobitaka i gubitaka po osnovu prodaje i rashodovanja osnovnih sredstava, nije u potpunosti u skladu sa zahtjevima konceptualnog okvira MRS/MSFI, koji se odnose na obračunsku osnovu računovodstva – piše u izvјeštaјu.
U prošloј godini јe predsјednik odbora direktora bio Miroslav Braјović, a članovi Deјan Konatar, Marinko Medoјević, Slobodan Đukić i Veselin Kovač.
Nakon promjene Vlade, Braјović, koјi јe kadar DF-a, ostao јe predsјednik, dok su novi članovi Žarko Pušica, Vladana Lompar i Đok Dedivanaј. Kovač јe ostao predstavnik manjinskih akcionara.