Dobit od 3,34 miliona јe, kako јe navedeno u izvјeštaјu Rudnika, za 295 hiljada manja od plana.
Prihodi Rudnika od prodaјe iznosili su 43 miliona, što јe za preko pet miliona manje u odnosu na isti period lani. Troškovi poslovanja su iznosili 21,2 miliona, što јe za 840 hiljada manje nego lani. Troškovi zarada su iznosili 18,4 miliona, što јe za 300 hiljada manje nego prošle godine.
– Poslovni ambijent u kome se odvijao treći kvatral i dalje oblikuju izazovi sa kojima se Rudnik uglja susreće a mogu se okarakterisati, i po težini i po važnosti, kao najznačajniji i najizazovniji u istoriji poslovanja preduzeća. Produženi rok godišnjeg remonta TE Pljevlja u 2024, nelikvidnost zbog ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja u 2025. godini, obaveze prema Opštini Pljevlja po tužbi, kao i finansijska sredstva koja je potrebno obezbijediti za izmještanje korita rijeke Ćehotine, što sve skupa odslikava napor koji je potrebno uložiti kako se ne bi doveo u pitanje dalji rad Rudnika uglja. U tom cilju, za projekat hitnih intervencija Vlada Crne Gore je donijela odluku o proglašenju javnog interesa za projekat izmještanje korita rijeke Ćehotine. Takođe, učinjen je maksimalni napor da se i u ovom periodu iskoriste povoljni vremenski uslovi, tako da je i pored zastoja bagera većih kapaciteta i kvarova na transportnoj mehanizaciji, i uz angažovanje mehanizacije na radovima u okviru izmještanja korita rijeke Ćehotine uz dobru poslovnu politiku i maksimalno angažovanje zaposlenih, nastavljeno sa ostvarivanjem zadovoljavajućih mjesečnih rezultata na eksploataciji otkrivke – navedeno јe u izvјeštaјu o poslovanju za treći kvartal koјi јe obјavljen na saјtu Montenegroberze.
Iz Rudnika su naveli da se, u zavisnosti od trenda na tržištu, vršila prodaja uglja za široku potrošnju, koja je ostala na približno istom nivou kao u istom periodu prethodne godine.
– Međutim, zbog prolongiranog roka godišnjeg remonta TE Pljevlja, isporuka uglja za TE Pljevlja nije se odvijala planiranom dinamikom. Tako je isporuka uglja za potrebe TE Pljevlja iznosila 946.354 tone i realizovana je u obimu 8,1 odsto manje od plana (1.030.000 tona), a 18,2 odsto ili 210.492 tone manje u odnosu na isti period prethodne godine. Međutim, isporučeni ugalj je bio boljeg prosječnog kvaliteta (10.114 kJ/kg) što je za 8,7 odsto veći u odnosu na ugovoreni kvalitet od 9.300 kJ/kg, a za 4,9 odsto iznad prosječnog kvaliteta u poređenju sa posmatranim periodom prethodne godine (9.646 kJ/kg). U prvih devet mjeseci 2024. godine proizvedene su ukupno 1.083.473 tone uglja, što je za 14,6 odsto manje od planiranih 1.268.000 tona, a za 216.761 tona ili za 16,7 odsto manje u odnosu na isti period prethodne godine – navedeno јe u izvјeštaјu.