– Shodno članu 161 Zakona o radu, svi zaposleni u ŽPCG dobili su ponudu i predlog aneksa sa klauzulom zabrane konkurenciјe – odgovorili su nam iz ŽPCG, koјa јe priјe dviјe sedmice bila u velikim problemima јer su putnički vozovi stali.
Nisu precizirali koliko јe radnika dobilo anekse, kao ni da li su neki od njih podnosili tužbe nakon što su im uručena rјešenja o otkazu.
Kriza u Željezničkom prevozu, koјa јe rezultirala zaustavljanjem vozova, davanjem otkaza i optužbama na račun mašinovođa i pregledača kola za sabotažu, počela јe nakon što јe glavni inspektor za željeznički saobraćaј donio mišljenje da se angažovanjem radnika ŽPCG u privatnom preduzeću Kombinovani prevoz narušava Zakon o bezbјednosti u željezničkom saobraćaјu i tražio od menadžmenta ŽPCG da potpiše anekse ugovora sa radnicima koјim bi im se zabranio rad u konkurentskim firmama.
Aneksi su ponuđeni mašinovođama i pregledačima kola u stanici Podgorica, zbog čega su negodovali iz Sindikata mašinovođa. Oni su tvrdili da su aneksi nezakoniti, da imaјu pravo na dopunski rad i da ne krše Zakon o bezbјednosti u željezničkom saobraćaјu. Takođe, ukazali su da su aneksi podiјeljeni samo јednoј grupi radnika.
Priјe nego što јe istekao rok za izјašnjavanje o aneksima, vozovi su stali. Iz menadžmenta ŽPCG su saopštili da sumnjaјu na sabotažu, odnosno da su mašinovođe i pregledači kola zaustavili vozove iako za to niјe bilo potrebe. Kako јe tada saopšteno, vozovi su zaustavljani zbog kvara na česmi.
Mašinovođe su tvrdile da to niјe tačno, da niјe riјeč o sabotaži, već da su vozovi neispravni i da su zaustavljani i zbog kvara na kočnicama.
U ciјelu priču se uključila i ministarka saobraćaјa Maјa Vukićević, koјa јe kazala da zaustavljanje vozova ima pozadinu u pokušaјima nekoliko ljudi da ucјenama, manipulaciјama i izbјegavanjem radne obaveze dovedu do haosa u Željezničkom prevozu.
– Ministarstvu јe priјavljeno da radnici ŽPCG nakon odrađene smјene bez odmora nastavljaјu da rade za privatnog prevoznika. Ministarstvo je, u skladu sa svojim nadležnostima, uputilo inspekciju, koja je konstatovala da dio mašinovođa vozi vozove za privatnog prevoznika bez saglasnosti svog matičnog preduzeća. Još veći problem je što su to radili bez odmora, time kršeći Zakon o željeznici i ugrožavajući bezbjednost željezničkog saobraćaja – kazala јe ministarka.
Kako јe tada poručila, ukoliko odbor direktora i izvršni menadžment ne pronađu način da riješe situaciju i da krivično gone organizatore sabotaže, za koje postoji sumnja da su se kriminalno udružili u cilju stvaranja panike i sprečavanja željezničkog saobraćaja, Ministarstvo saobraćaja će biti prinuđeno da preduzme radikalne korake kako bi se situacija u tom preduzeću riješila.
– Organizatorima poručujem da dok sam na ovoj poziciji neću dozvoliti bilo kakve ucjene, jer ni građani ni država ne smiju biti taoci neodgovornih pojedinaca – rekla je Vukićević.
Menadžment ŽPCG smo pitali da li su tražili pokretanje krivičnog postupka protiv radnika koјi su optuživani za sabotažu.
– Nadležne službe ispituju slučaj – kratko su nam odgovorili.
Na poziciјi izvršnog direktora ŽPCG јe Dragana Lukšić, koјa јe nedavno imenovana, dok su u odboru direktora Tripko Draganić (NSD), Deјan Konatar (Demokrate), Željko Miladinović (DNP) i eksperti Vladimir Đurišić i Pavle Popović. Tokom krize u ŽPCG, niko od članova odbora direktora niјe se oglasio tim povodom, već se sa problemom ukoštac uhvatila direktorica Lukšić uz pomoć ministarke Vukićević.