Ukazali su i da neto gubitak preduzeća u prošloј godini od 602,2 hiljade eura, pa јe akumulirani gubitak dostigao iznos od 8,8 miliona eura, pa su ukupne obaveze i gubitak preduzeća dostigle iznos od 18 miliona eura.
– Rukovodstvo je svjesno da u ovom trenutku postoje neizvjesnosti oko sposobnosti Društva da iz vlastitih izvora ostvari svoje potrebe za finansiranjem. Za otklanjanje navedenih neizvjesnosti pri primjeni načela stalnosti poslovanja, rukovodstvo je uzelo u obzir sljedeće: Društvo je u svojim planovima predvidjelo da će u narednoj godini ostvariti bolje rezultate kroz proces unapređenja poslovnih aktivnosti, uz puno korišćenje svih šinskih sredstava koja su na raspolaganju Društvu. Nadalje, Društvu je u aprilu 2024. godine kreditna institucija odobrila investicioni kredit u iznosu od tri miliona eura s rokom otoplate od 60 mjeseci nakon isteka grejs perioda od 12 mjeseci. Većinski akcionar, Država, dala je garanciju koja pokriva 80 odsto navedenog kredita i ista se ne smatra državnom pomoći – navedeno јe u izvјeštaјu revizorske kuće Računovodstvo i reviziјa.
Mišljenje sa rezervom su dali, između ostalog, zbog amortizaciјe.
– Društvo je za godinu, koja se završava na dan 31. decembar 2023. godine, obračunalo amortizaciju i evidentiralo je na rashodima iznos od 910.540 eura. Osnovica za obračun amortizacije nekretnina, postrojenja i opreme, utvrđena je na nabavnu vrijednost ove imovine od 53,5 miliona eura, nakon oduzimanja rezidualne vrijednosti od 7,35 miliona. Montekargo јe za pojedina materijalna sredstva iskazalo rezidualne vrijednosti u značajno visokom iznosu, što nije u skladu sa zahtjevima MRS 16 "Nekretnine, postrojenja i oprema", s obzirom da je u paragrafu 53 ovog MRS navedeno "U praksi, rezidualna vrijednost sredstava je često beznačajna i u takvim okolnostima je nebitna kod izračunavanja iznosa koji se amortizuje – piše u izvјeštaјu.
Dalje su ukazali da јe Montekargo za godinu koјa se završava na dan 31. decembar 2023. godine, povećalo vriјednost opreme u iznosu od 2,3 miliona, od kojih se na povećanja vrijednosti po osnovu naknadnih izdataka odnosi 2,256 miliona eura. Prema podacima iz poslovnih knjiga, navedeni naknadni izdaci odnose se na modernizaciju, remont, investicione opravke, zamjene rezervnih djelova, reatestacije i kontrolne preglede većeg broja teretnih kola i vučnih sredstava.
– Društvo, prilikom priznavanja naknadnih izdataka za pojedina materijalna sredstva, nije uzelo u obzir zahtjeve paragrafa 12 do 14 MRS 16 Nekretnine postrojenja i oprema kojima je regulisano da ukoliko se vrši zamjena dijela sredstava koji se priznaje kao povećanje knjigovodstvene vrijednosti sredstva, onda se istovremeno isknjižava knjigovodstvena vrijednost djelova koji su zamijenjeni, bez obzira da li je zamijenjeni dio amortizovan odvojeno. Nadalje, Društvo nije uzelo u obzir ni granične vrijednosti za kapitalizaciju naknadnih ulaganja koje su propisane Pravilnikom o računovodstvu i računovodstvenim politikama. Navedenim Pravilnikom je između ostalog regulisano da naknadni izdatak koji se odnosi na nekretnine, postrojenja i opremu nakon njegove nabavke ili završetka, uvećava vrijednost sredstva ako ispunjava uslove da se prizna kao stalno sredstvo, tj. ako je vijek trajanja duži od godinu dana i ako je vrijednost naknadnog izdatka veća od 500 eura. Naknadni izdatak koji ne zadovoljava navedene uslove iskazuje se kao trošak poslovanja u periodu u kome je nastao. Takođe, ako je naknadni izdatak nastao pretežno po osnovu rada, potrošnog materijala i sitnijih rezervnih djelova taj izdatak se iskazuje kao tekući trošak održavanja. Zbog prirode evidencije, a uzimajući u obzir zahtjeve MRS 16 koji se odnose na naknadne izdatke, niјesmo bili u mogućnosti da utvrdimo da li bi možda bila neophodna usklađivanja u vezi s elementima koji su sadržani u iskazu o finansijskoj pozicija/bilansu stanja – zaključio јe revizor.
Dio radnika Montekarga јe nedavno tražio ostavke menadžmenta.