Milojko Spajić i Mohamed bin Rašid Al Maktum, predsjednik Vlade UAE i vladar Dubaija / -FLICKR.COM/VLADACG
11/04/2025 u 07:05 h
Draško MilačićDraško Milačić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Poslanici traže od ASK da ispita vezu između Spajića i Alabara

Predlog zakona o potvrđivanju sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Vlade Crne Gore i Vlade UAE uskoro će biti predmet rasprave i odlučivanja u Skupštini. Sudeći po jučerašnjim izjavama poslanika vlasti i opozicije, čeka nas žestoka rasprava u parlamentu.

U susret raspravi, pravni tim GP URA predao je Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) inicijativu jer sumnja na kršenje zakona u vezi sa sporazumom Vlade i investitora iz UAE. Premijer Milojko Spajić nedavno je potpisao sporazum o ekonomskoj saradnji i sporazum o saradnji u oblasti turizma sa Vladom UAE, dok je prije toga promovisao zamisao investitora Mohameda Alabara o izgradnji velikoj projekta na Velikoj plaži, čemu se protivi kompletna politička scena Ulcinja.

Predsjednik GP URA Dritan Abazović tvrdi da je sporazum o velikim investicijama u Veliku plažu i druge lokacije potpisan bez poštovanja zakonskih procedura i da se komunikacija između premijera i investitora Mohameda Alabara vodila iza zatvorenih vrata. U dokumentu su istakli da ovakav pristup predstavlja klasičan primjer korupcije i da su prekršeni brojni zakoni.

Sporazumi sa UAE produbili tenzije u vlasti: Niko više ne pominje evropske, sporne su "arapske integracije"

– ASK je dužna da provjeri kako je moguće da je premijer u noćnim satima nazvao predsjednika Opštine Ulcinj Gencija Nimanbegua da se sretnu u njegovom kabinetu sa investitorom Mohamedom Alabarom, da bi samo nekoliko dana nakon toga premijer otišao u hotel „Mediteran“ u Ulcinju i odbornicima prikazao skicu kako bi trebalo da izgleda Velika plaža. U tom trenutku nije bio potpisan sporazum sa Vladom UAE, što ukazuje da je sporazum zapravo posledica dogovora između Vlade i investitora, a što predstavlja klasičan vid korupcije – rekao je Abazović na presu u holu Skupštine.

Upitao je i da li ovo znači da bi svaki potencijalni investitor mogao zakucati na vrata Vlade Crne Gore, saopštiti svoje želje i da Vlada ispuni želje investitoru, tako što će promijeniti sve moguće zakone i procedure.

– ASK je morala da saopšti da li su ovakvi postupci urušavanje javnog interesa i da su fer i korektni – poručio je Abazović.

U dokumentu se navodi i da način izdavanja zakupa bez javnog nadmetanja, neposrednih ponuda ili neposrednom pogodbom izaziva sumnju na koruptivne radnje jer se na taj način suspenduje Ustav Crne Gore, krši član 1 Protokola 1 Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, Zakon o državnoj imovini, Zakon o svojinskopravnim odnosima, čime je ispunjen primarni uslov člana 3 tačke 2 Zakona o sprečavanju korupcije.

Gorčević: Sporazumi u skladu sa Ustavom

Sporazumi koje je Crna Gora potpisala sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima u potpunosti su usklađeni sa Ustavom i obavezama koje proizilaze iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa Evropskom unijom (EU), saopštila je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević.

– Pravne analize koje su prethodile potpisivanju jasno ukazuju da sporazumi o ekonomskoj saradnji i o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina ne sadrže diskriminatorne odredbe, da su u skladu a principima transparentnosti i konkurencije i sa zakonom propisanim procedurama javnih nabavki, koje su već usklađene sa Direktivom 2014/24/EU – navela je Gorčević u saopštenju.

Kako je objasnila, njihova implementacija će biti u okvirima domaćeg zakonodavstva koje je u skladu sa pravnom tekovinom EU i podložna je nadzoru kako domaćih, tako i evropskih institucija.

Gorčević je kazala da će svaki konkretan projekat koji proizađe iz ovih sporazuma, proći redovnu proceduru, bez mogućnosti izuzimanja od pravnih pravila i obaveza koje Crna Gora ima kao kandidat za članstvo u EU.

– Samo postojanje pravnog okvira za stratešku saradnju sa trećim državama, ukoliko je u skladu sa evropskim standardima, ne može ugroziti evropski put Crne Gore. Naprotiv, ekonomsko osnaživanje kroz transparentna ulaganja doprinosi jačanju kapaciteta za sprovođenje evropskih reformi, što je u duhu i SSP-a i Plana rasta – istakla je Gorčević.

– Naknadna teza da se neće graditi na dijelu Velike plaže, odnosno da se potpisani sporazum ne odnosi na taj lokalitet i da Ulcinj nije jedini primorski grad, još više osnažuje sumnju na stepen korupcije jer bi svaka atraktivna lokacija koja bi se svidjela investitoru iz UAE mogla postati potencijalna meta, što je i premijer Spajić potvrdio u emisiji RTCG, kada je naveo da investitorima mogu biti interesantni Buljarica, Jaz i Luštica, kao i na sjeveru Hajla, Bogićevica, Durmitor ili Bjelasica – kazao je Abazović.

Skupština u ponedjeljak raspravlja o Sporazumima sa UAE

Uputao je i da li ovo znači da investitor može da dođe, prošeta Crnom Gorom, stavi prst na bilo koji lokalitet i traži da se suspenduju svi zakoni da bi on uradio nešto što se njemu svidi.

Da i u vladajućoj većini može biti trzavica oko sporazuma sa UAE ranije je nagovijestila ministarka saobraćaja iz redova DNP-a Maja Vukićević, a juče potvrdio predsjednik te partije Milan Knežević, koji je uputio pismo evropskoj komesarki za proširenje Marti Kos, u kojem traži zvanično mišljenje Brisela povodom sporazuma između Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata.

– Izuzetno cijeneći Vaš stav i spremnost da Crnoj Gori pružite svu neophodnu pomoć i podršku na evropskom putu jer nam je cilj isti – članstvo u EU, ovim putem Vam se obraćam kako bi nam Evropska komisija (EK) pomogla u razjašnjavanju nedoumica koje bi mogle negativno uticati na naš proces integracija.

Imajući u vidu dosadašnje izjave evropskih zvaničnika povodom ove teme, uključujući i posljednju od gospođe Kaje Kalas da „moraju postojati jednaki uslovi za sve, jer su i evropske kompanije zainteresovane za ulaganje u Crnu Goru. Dakle, jednaki tretman je izuzetno važan“, smatramo veoma značajnim da povodom potpisanog sporazuma dobijemo zvanično mišljenje Evropske komisije – poručio je Knežević u pismu evropskoj komesarki.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
25. april 2025 20:20