Loša sezona, poluprazne plaže i smještajni kapaciteti koji nisu popunjeni, posledica su mnogih stvari koje su se dešavale i globalno i lokalno, ocijenili su za "Dan" turistički poslenici.
Direktor turističke agencije Dragan Ivančević kazao je da je sadašnja situacija posledica korone i rata u Ukrajini sa jedne, i loša priprema, malo ulaganje u turizam, nedostatak organizovanog turizma, dovođenja velikih turoperatora i avio-kompanija, neulaganje u destinaciju i njen kvalitet i drastično povećanje cijena, sa druge strane.
– Vrijeme je da nadležni uvedu vanredno stanje u turizmu, u smislu realnog sagledavanja svih problema i donošenja strategije koja bi izrodila sanacioni program, koji bi za rezultat imao spas kompanija u turizmu, radnih mjesta, ljudskih resursa i kvalitetnije punjenje budžeta. Nismo ulagali, a dizali smo cijene. Nismo dizali kvalitet, nije se vodilo računa o pripremi sezone, izgledu turističkog mjesta, cijela destinacija je zapuštena. Izgubio se potrebni kvalitet koji gosti očekuju, a nerealno su se podigle cijene i postali smo neinteresantni. U međuvremenu, u okruženju su se pojavili drugi, koji imaju kvalitetniju ponudu za manje pare – kazao je Ivančević "Danu".
Prema njegovim riječima, ova sezona se sada ne može spasiti.
– Ove sezone možemo svi, zajedno sa Vladom, da gledamo u nebo i molimo se da što bolje prođe i da se ubere dio sredstava kako bi se preživjelo. Vlada treba da izradi novu strategiju, poboljša avio dostupnost i animira tržišta koja garantuju šestomjesečnu sezonu. Bez šestomjesečne sezone, nema života u turizmu – poručio je Ivančević.
Istakao je da je trenutno jako loša struktura gostiju, da je kvalitet ponude pao, a da kao rezultat imamo i kvalitetne restorane koji su prazni.
– Nijedan objekat ne može sam da dovede goste. Država sa strategijom, održivom, treba da podigne nivo destinacije i da se odmah priprema za 2023. godinu, kako nam se ovo ne bi dešavalo – zaključio je Ivančević.
Ugostitelj iz Petrovca Ilija Armenko tvrdi da je ova sezona od 30 do 40 odsto slabija nego prošle godine, iako, kako kaže, svi mediji bruje da je bolja.
– To ne kažem samo ja, već i moje kolege, dugogodišnji ugostitelji – izjavio je Armenko.
On se osvrnuo i na izjavu premijera Dritana Abazovića koji je kazao da je u Crnoj Gori voda četiri eura, a da je 2019. godine bila euro i po, dok sojenice koje su tada bile 50 eura, sada se izdaju za 250 eura, te da su cijene kod nas kao na Azurnoj obali.
– Dok svi radimo pod takvim pritiskom, snalazeći se kako da osmislimo da ipak nešto zaradimo, dolazi nam ovakva izjava premijera Abazovića. Кao ugostitelj mislim da je takva izjava ishitrena, ali ne mogu reći da je netačna. Možda premijer i zna gdje je to voda do četiri eura i smještaj 250 eura. Možda zna da ima i vila koje se izdaju po 2.000 eura, ali su to ipak pojedinačni slučajevi. Moje kolege i ja znamo da toga nema ni u Petrovcu, ni Budvi. Naprotiv, voda se prodaje po 1,50 eura, a cijene su malo korigovane u odnosu na prošlu godinu zbog nabavke. A mogu da kažem i to da su gosti zadovoljni cijenama – kazao je on i dodao da su petrovački hoteli ipak poluprazni.