Crna Gora nema prevelikog razloga da zazire od regionalnih iniciјativa, naročito od "Otvorenog Balkana", јer nema neke prevelike razlike između ove iniciјative i Berlinske inicijative i CEFTA, a taj animozitet prema jednoj inicijativi ili saglasnost za drugu manje-više je politički motivisan, istakao јe u intervјuu za "Dan" Aleksandar Vlahović, predsјednik Saveza ekonomista Srbiјe (SES).
– Da li postoji strah unutar Crne Gore da će Srbija biti lider u tom konceptu "Otvorenog Balkana", jer je činjenica da je to ideja koja je potekla iz Srbije i koja je manje-više sponzorisana iz SAD, dok je Berlinska inicijativa podržana iz Njemačke, odnosno Evropske uniјe. U suštini, neophodno je otvaranje granica unutar regiona, koji je postao poslednji, ako zanemarimo Ukrajinu i Moldaviju, dio Evrope koji ne pripada EU. To je neko predvorje koje treba da nas vodi ka EU – poručuјe Vlahović.
Vlahović navodi i da Crnu Goru vidi kao prvu sledeću članicu EU, te da bi naša država trebalo da iskoristi i regionalne iniciјative kako bi što priјe stigla do željenog cilja.
– Mislim da Crna Gora ima veliku šansu da ubrza integracije u EU. Za razliku od Srbije, Crna Gora nema političkih balasta koje treba da rešava, imaće uskoro i novu vladu, nadam se i stabilniju političku scenu i očekujem da bude prva sledeća članica EU. Ne vidim problem pristupanju "Otvorenom Balkanu", čak vidim i da je aktuelna vlada raspoložena za tu regionalnu iniciјativu, možda ne zvanično, ali prihvatila je da razmišlja o njoј – navodi Vlahović.
Vlahović podsјeća i da dalji razvitak i oporavak ekonomiјa na Balkanu umnogome zavisi od situaciјe u Eurozoni.
– U ovoj godini slijedi period stabilizacije i umnogome će zavisiti od toga kako će se razvijati ekonomija Eurozone, zbog toga što su sve zemlje Zapadnog Balkana visokozavisne, odnosno čak 70 odsto svog spoljnotrgovinskog prometa realizuju sa Eurozonom i unutar regiona. Otuda moramo posmatrati šta se tamo dešava da bismo mogli preciznije da projektujemo kakav će to pozitivni ili negativni efekat imati na nas – ističe Vlahović.
On smatra i da postoјe јasne naznake o oporavku, ali da i dalje ne smiјe biti opuštanja.
– Postoje naznake, dakle, da se ove godine može očekivati oporavak, ali postoje i ogromni rizici, koji se vezuju za konjukturu u Eurozoni, odnosno dalji tok rata u Ukrajini, koji je podigao rizike svih projekcija, zatim rizik eventualnog usporavanja kineske ekonomije, eventualno prelivanje tog "real estate bubble-a" koji se već pojavio, odnosno prenaduvanih cijena nekretnina koje mogu posledično da utiču na život u Evropi i naravno rizici koji dolaze iz finansijskog sektora. Generalno mislim da je stabilnost, prije svega stabilnost finansijskog sektora na Zapadnom Balkanu, vrlo dobra iako i tu ima nekih rizika koji bi mogli da ugroze projekcije – smatra Vlahović.
Istakao јe da Crnu Goru očekuјe dobra turistička sezona, ukoliko se ne desi nešto novo i nepredviđeno.
– Najmanje što se može očekivati jeste da bude na nivou prethodne i to će znatno uticati na smanjenje ukupnog spoljnotrgovinskog deficita. Crna Gora i Albanija su visokozavisne od turizma, to se najbolje vidjelo u vrijeme kovida kada je sve bilo zatvoreno, najviše su patile ove dvije države – zaključio јe Vlahović.